Arizonský senátor Flake, který je jedním z 21 členů senátního justičního výboru, již v minulosti dal najevo pochybnosti, zda by měl člověk obviněný ze sexuálního násilí půdobit u Nejvyššího soudu. Během včerejšího jednánívýboru sice podpořil Kavanaughovu kandidaturu, zároveň však požádal o týdenní odklad hlasování na plénu senátu, aby se případem mohla zabývat FBI.

Soudce Brett Kavanaugh na slyšení před senátním justičním výborem
Kavanaugh získal podporu justičního výboru. Rozhodne senát

Justiční výbor krátce poté vydal tiskové prohlášení, podle kterého bude „požadovat prošetření důvěryhodných obvinění proti Kavanaughovi“. Prezident Trump stanovisku výboru vyhověl. „Nařídil jsem FBI, aby provedla doplňkové vyšetřování ve věci soudce Kavanaugha. Podle požadavku senátu musí být úzce zaměřené a proběhnout během jednoho týdne,“ uvedl prostřednictvím své mluvčí Sarah Sandersové.

Flake je klíčovou postavou

Americký senát tak s největší pravděpodobností během dnešního dne o Kavanaughově kandidatuře hlasovat nebude. Republikáni mají ve stočlenné horní komoře parlamentu těsnou většinu 51 hlasů. Výroky senátora Jeffa Flakea však naznačují, že pokud by k vyšetřování nedošlo, mohl by hlasovat proti zvolení nového nejvyššího soudce.

„Slyšeli jsme přesvědčivé svědectví doktorky Fordové, stejně jako pádnou reakci soudce Kavanaugha. Přál bych si, abych mohl dát najevo stejnou jistotu o tom, co se stalo nebo nestalo na počátku 80. let, jako někteří mí kolegové. Ve skutečnosti jsem ale včerejší slyšení opustil s velkým množstvím pochybností,“ uvedl během pátečního zasedání vboru.

Obě strany vyšetřování vítají

Rozhodnutí výboru a prezidenta Trumpa uvítala i právní zástupkyně Fordové Debra Katzová. „Vyšetřování FBI je klíčové pro odhalení relevantních faktů,“ uvedla v prohlášení. „Doktorka Fordová vítá tento krok a váží si snahy senátorů Flakea, Murkowského, Manchina a Collinse, a všech ostatních, kteří šetření podpořili.“

Kavanaugh, který veškerá obvinění i nadále odmítá, uvedl, že hodlá i nadále spolupracovat. „Během procesu jsem byl vyslýchán FBI, v zákulisí hovořil s členy senátu a ve čtvrtek jsem pod přísahou odpověděl na všechny otázky justičního výboru. Udělal jsem vše, co po mně žádali a budu v tom pokračovat,“ napsal

Brett Kavanaugh na slyšení přes senátním justičním výborem
Kavanaugh pod přísahou obvinění popřel. Republikáni chtějí hlasovat