S největší pravděpodobností se finální volba odehraje již během zítřejšího zasedání senátu. Na poslední chvíli by však mohlo dojít k jejímu zpoždění. Republikánský senátor ze státu Arizona Jeff Flake navrhl odklad hlasovní na příští týden, aby mohl Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prošetřit obvinění ze sexuálního násilí, které proti Kavanaughovi vznesla profesorka Christine Blaseyová Fordová.

Brett Kavanaugh na slyšení přes senátním justičním výborem
Kavanaugh pod přísahou obvinění popřel. Republikáni chtějí hlasovat

Podle justičního výboru, který schválil Kavanaughovu kandidaturu těsným poměrem 11 ku 10 hlasům, záleží toto rozhodnutí na mluvčím senátu Mitchi McConnellovi, který zodpovídá za sestavení rozvrhu hlasování. 

Rozhodl Flake

Právě republikánský senátor Jeff Flake představoval během hlasování pomyslný jazýček na vahách. Opakovaně dal najevo své pochybnosti a uvedl, že by mělo být obvinění Fordové řádně prošetřeno. Před pátečním jednáním však prohlásil, že bude hlasovat ve prospěch Kavanaugha.

Poté, co své rozhodnutí oznámil, k němu ve výtahu přistoupily dvě ženy, které prohlásily, že se v minulosti staly obětí sexuálního útoku, a snažily se ho přesvědčit, aby svůj postoj znovu přehodnotil. Jeho následná nepřítomnost v jednací síni vedla ke spekulacím, zda skutečně znovu nezměnil názor.

„Pro nikoho to není jednoduché,“ řekl Flake reportérům. „Někteří z nás o tom všem dlouho diskutovali.“ 

Kavanaugh i Fordová svědčili

Hlasování justičního výboru předcházelo včerejší náročné slyšení, na němž promluvili Fordová i Kavanaugh. Profesorka psychologie na univerzitě v Palo Altu zopakovala svá obvinění, podle kterých ji měl Kavanaugh před 36 povalit na postel a pokusit se z ní násilím strhnout oblečení. 

Profesorka Christine Blaseyová Fordová
Začalo slyšení s Kavanaughem. Fordová: Útok mě těžce poznamenal

Fordová uvedla, že ji útok poznamenal na celý život a s detaily události se poprvé svěřila až během párové terapie se svým manželem v roce 2012. Jako jednoznačného viníka označila Bretta Kavanaugha a jeho tehdejšího přítele Marka Judge.

Uchazeč o funkci nejvyššího soudce veškerá obvinění popřel a označil je „šílenství levice“, která podle něj „dělá všechno, aby zničila jeho nominaci“. Nařčení Fordové podle něj zničilo jeho dobré jméno, které budoval roky pocitvé služby veřejnosti.

Zároveň upozornil na některé mezery ve výpovědi Fordové, podle které se měl incident odehrát během letního víkendu. Deník, který si Kavanaugh vede po celý život, však podle něj prokazuje, že většinu víkendů trávil mimo město.

Podporu Kavanaughovi opakovaně vyjádřil i prezident Trump. „Soudce Kavanaugh ukázal Americe, proč jsem ho nominoval. Jeho svědectví bylo silné, upřímné a pevné,“ napsal na svém twitteru a označil proces za naprosto falešný a za pokus o zdržování, obstrukci a vzdor.

Soudce Brett Kavanaugh na slyšení před senátním justičním výborem
Případů sexuálního obtěžování bylo více. Kavanaugh čelí dalšímu obvinění