Vítěznou kazašskou střelkyni tam oslavili „hymnou“, která ve skutečnosti pochází z ostře parodického filmu Borat, jehož autorem je britský komik Sacha Baron Cohen. (více zde)

Jeho snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků a zvráceností. Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, která mimo jiné opěvuje kazašské prostitutky. Záměna v Kuvajtu vyvolala v Kazachstánu krajní rozhořčení a řešila se podle médií až na nejvyšších místech.

Šéf kazašské agentury pro sport a tělovýchovu Ilsijar Kaganatov se rozhodl dosáhnout toho, aby internetové vyhledavače na dotaz „kazašská hymna“ zobrazily jen píseň Můj Kazachstán, která se stala hymnou státu v roce 2006 a na jejímž textu se autorsky podílel sám prezident Nursultan Nazarbajev.

„Žádná jiná hymna v internetu být nesmí,“ řekl novinářům Kaganatov. O nápravu se podle něj postarají „příslušné kazašské orgány“.

Přísnější regule pro používání hymny

Organizátoři kuvajtské střelecké soutěže se později přiznali, že údajnou hymnu Kazachstánu získali z internetu. Kuvajt se za nehodu oficiálně omluvil, kazašské úřady nyní pracují na nových, přísnějších regulích pro používání státní hymny.

Kazachstán má z minulosti řadu zkušeností se zásahy do internetu. Autoritářský stát ovládaný přísnou rukou prezidenta několikrát zablokoval přístup na server YouTube, loni v srpnu byl dlouho nepřístupný oblíbený blogovací server LiveJournal.

Jak bude Kazachstán Cohenovu „hymnu“ ze světového internetu odstraňovat, Kaganatov ovšem nevysvětlil.

Zdroj: Youtube