Nepokoje v Kazachstánu propukly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil i na vládní budovy v několika městech. Režim prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva nakonec masové demonstrace krvavě potlačil, když povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc.

225 mrtvých

"Do márnic po celém Kazachstánu byla převezena těla 225 lidí zabitých při nepokojích z minulého týdne," uvedl v sobotu úřad generálního prokurátora. "Mezi mrtvými byli civilisté i ozbrojení bandité zabití bezpečnostními složkami," dodal s tím, že údaj může být později aktualizován.

Lidé jdou kolem rozbitého výkladu obchodu ve městě Almaty.
Situace v Kazachstánu je dle úřadů pod kontrolou. Při střetech zemřelo 160 lidí

Kazachstánský prezident Tokajev, který kvůli způsobu potlačení nepokojů čelil kritice Západu, tvrdí, že mezi protestujícími byli teroristé z různých středoasijských zemí, Afghánistánu a z Blízkého východu. Situace se v posledních dnech uklidnila a ve většině správních celků Kazachstánu byl stav protiteroristické operace ukončen.

Návrat ruských vojáků

Do Ruska se v sobotu vrátilo více než deset letadel s vojáky, které Moskva začátkem tohoto měsíce vyslala do Kazachstánu. O návratu "mírových sil" informovala agentura TASS. Celkem deset strojů přistálo na letišti ve městě Ivanovo, které leží zhruba 250 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Další čtyři letadla směřovala na vojenské letiště Čkalovskij nedaleko hlavního města.

Policista zatýká demonstranty v kazachstánském městě Almaty, 8. ledna 2022.
Kazachstán má nového premiéra. Policie zadržela 10 tisíc lidí, Rusko se stáhne

Rusové byli v Kazachstánu nasazeni v rámci akce Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) spolu s vojáky Arménie, Běloruska, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Celkem v Kazachstánu bylo na 2030 zahraničních vojáků. Prezident Tokajev misi ODKB označil za skončenou už v úterý. Kompletně stažena by měla být do 19. ledna.