Prezident na dnešním videosummitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zdůraznil, že do střetů v Kazachstánu byli přímo zapojeni teroristé a že vedení země brzy předloží světu důkazy o tom, co se v uplynulých dnech skutečně stalo. Vyzdvihl přitom, že situaci se podařilo zklidnit díky silám postsovětské ODKB.

Vyslání asi 2500 vojáků z Ruska a dalších postsovětských republik v rámci mise ODKB do Kazachstánu kritizují mimo jiné USA.

Lidé jdou kolem rozbitého výkladu obchodu ve městě Almaty.
Situace v Kazachstánu je dle úřadů pod kontrolou. Při střetech zemřelo 160 lidí

Odpoledne Tokajev podle své tiskové služby v rozhovoru s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem uvedl, že nepokoje byly "dobře připravený" akt agrese. "Nepochybuji o tom, že jde o teroristický útok. O dobře organizovaný a připravený akt agrese proti Kazachstánu. Většina útočníků byli zahraniční bojovníci především ze zemí Střední Asie, včetně Afghánistánu. Byli tam také bojovníci z Blízkého východu," cituje vyjádření Tokajeva zpráva zveřejněná na webu hlavy státu.

Cílem těchto útočníků bylo podle prezidenta vytvořit v zemi "zónu chaosu a následně se chopit moci". "Proto byla v zemi zahájena protiteroristická operace," zdůvodnil Tokajev tvrdý zásah proti účastníkům nepokojů. Odhadl také, že ekonomické ztráty státu spojené s dosavadními událostmi činí dvě až tři miliardy dolarů (přibližně 43 až 64,5 miliardy korun). Škody podle něj utrpělo 1300 podniků, vyrabováno bylo 100 nákupních center a bank a zničeno na 500 policejních aut.

Při krvavých demonstracích v Kazachstánu zemřelo třináct policistů.
V Kazachstánu se znovu střílelo. Při násilnostech mělo zemřít přes 160 lidí

Tokajev také během svého vystoupení na dnešním ODKB řekl, že v Kazachstánu nikdy nebyly nasazeny ozbrojené síly proti pokojným občanům. Minulý týden přitom oznámil, že dovolil policistům a vojákům, aby v zájmu obnovení pořádku stříleli na demonstranty bez varování.

Prezident zopakoval informaci, že během protestů přišlo o život 16 pracovníků bezpečnostních sil. Počet obětí mezi civilisty se podle něj upřesňuje. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí, policie ani ministerstvo zdravotnictví ale tento údaj zatím nepotvrdily.