Všeobecně uznávané povolební prognózy americké agentury AP přisoudily už Bidenovi veledůležitý stát Arizona a dále pak Wisconsin a Michigan. Odhady televize CNN, které do svého volebního speciálu přebírá i Deník.cz, jsou celkově opatrnější a přístup k Arizoně je typickým příkladem. Ovšem CNN není jediná, kdo si nemyslí, že to má Biden v Arizoně jasné.  „Bude to ještě přestřelka jak u OK Corralu,“ přirovnává ABC News průběh sčítání ke známému půlminutovému pistolnickému souboji v arizonském městečku Tombstone.  Podle AP má Biden jistých 264 volitelů a stačilo by mu vyhrát v Nevadě, kde je k dispozici šest volitelů, a stal by se 46. prezidentem USA. Podle CNN má jistých zatím pouze 253 volitelům, u Michiganu a Wisconsinu se s AP shoduje. Magickým číslem v tomto souboji je 270, tolik volitelů kandidát potřebuje, aby vyhrál ve volbách. Právě nyní má Biden do Bílého domu o kousek blíž.

V boji o znovuzvolení se Trumpovi podařilo obhájit velké a důležité státy Texas a Floridu. Bidenův štáb doufal, že alespoň jeden z nich se podaří Trumpovi sebrat, nicméně se tak nestalo. Trump se udržel i v Iowě a Ohiu, kde výsledky byly podle průzkumů velmi vyrovnané. Naopak neuspěl ve snaze přetáhnout k sobě New Hampshire a Minnesotu. Stav volitelů podle CNN je nyní v poměru 253:213 pro Bidena.

Americký prezident Donald Trump
ON-LINE: Odkdy hloupá média určují, kdo je prezident? Trump kritizoval novináře

Pravda je taková, že Trump, aby zůstal ve hře, nyní nutně potřebuje zvítězit v Pensylvánii. Ztráta z Michiganu je příliš velká a situace v Arizoně příliš nejistá.  Ovšem, i když podle propočtů týdeníku Time, zvítězí i v Pensylvánii, ale Arizona připadne Bidenovi, bude muset rovněž sebrat volitele i ze států Nevada, Georgia a ze Severní Karolíny. Jakákoliv ztráta jednoho ze zmíněných států znamená pro něj konec.

Vítěze určí korespondenční lístky, tedy přesněji sečtení hlasů poslaných poštou. Očekávají se soudní spory, Trumpův štáb již oznámil, že požádá o přepočítání hlasů ve Wisconsinu a měl podle všeho podat i žalobu v Michiganu, aby se zde počítání poštovních hlasů zastavilo. Prý byl republikánským pozorovatelům odepřen přístup ke kontrole sčítání.  Tato informace je ovšem podle CNN zmatečná, soud totiž žádnou žalobu nedostal, nikdo si volební komisi na omezení přístupu nestěžoval.

O tom, že dobrání se vyhlášení výsledků letošních prezidentských voleb nebude nic lehkého, svědčí i jeden z tweetů prezidenta Trumpa: „Jak se všeobecně ví, existuje spousta tajně odevzdaných hlasovacích lístků.“