Ta země je rozervána na cáry. Nejenom kvůli nekončícím ozbrojeným střetům s Ruskem na Donbase a okupaci Krymu. Ukrajinu ničí i gigantická korupce, partikulární zájmy oligarchů a ruská dezinformační válka.

V této atmosféře si budou Ukrajinci vybírat prezidenta. Centrální volební komise v Kyjevě zaregistrovala přes 80 zájemců. K vedoucí trojici se ale z nich už asi jen těžko někdo další připojí. První kolo se koná 31. března, druhé o tři týdny později.

Komik v čele průzkumů

Zelenskyj 27. Porošenko 18. Tymošenková 16. Tak procentuálně dopadl poslední průzkum, v němž odpovídalo přes 2 tisíce respondentů. „Trojice má nového lídra,“ okomentoval výsledky list Ukrajinská Pravda.

Narážela tak na Volodymyra Zelenského. Komika, herce, producenta, služebníka národa. „Služebník národa“, tak se jmenuje seriál, který ho proslavil. V první sezoně ho vidělo přes 20 milionů diváků. Pikantní je hlavní zápletka: obyčejný učitel se nečekaně stane prezidentem. Nová série startuje v březnu. Zelenskyj oznámil kandidaturu na Silvestra, a spekuluje se, že za jeho kampaní stojí ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojský. V jeho televizi, na níž běží i zmíněný seriál, Zelenskyj svůj záměr kandidovat i oznamoval. Ředitelka Nadace demokratických iniciativ Iryna Bekeškina tvrdí, že popularita Zelenského je dána poptávkou po nových vůdcích. „Jeho voliči jsou především mladí lidé, kteří chtějí současné elitě říci ne,“ řekla polskému deníku Gazeta Wyborcza. V druhém kole podle ní už ale příliš šancí mít nebude.

Proto je důležité, kdo proti němu postoupí do finálového kola. Současný prezident Petro Porošenko oznámil kandidaturu až na poslední chvíli. I přes vlnu nevole, kterou vyvolala například jeho dovolená na Maledivách za půl milionu dolarů, přičemž průměrný plat v zemi se pohybuje kolem čtyř set dolarů, se mu konečně podařilo zastavit propad důvěry. Značně mu v tom pomohlo osamostatnění ukrajinské pravoslavné církve od moskevského patriarchátu. To ostatně propaguje na svých předvolebních plakátech. Body mu jistě přinese i březnové zvýšení důchodů a sociálních dávek.

Třetí vzadu, ale rozhodně ne odepsaná, je Julija Tymošenková, bývalá dvojnásobná premiérka, ale i vězeňkyně revolucí svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Odhodila svůj tradiční cop a pustila se do obou rivalů. Porošenka označuje za hochštaplera, který nedokázal zemi změnit. Zelenskyj podle ní spolupracuje s Moskvou. Producent se totiž stále nezbavil ruských spoluvlastníků své firmy.

Moskva nespí

Všichni hlavní favorité se v jednom shodují. Chtějí zemi dostat do EU a NATO. Dalším sjednocujícím motivem jsou obavy z Moskvy. Všichni na Ukrajině totiž řeší šance Kremlu volby ovlivnit. Dezinformační týmy placené Kremlem chrlí příspěvky, fiktivní účty se ale prý daří mazat. Útok hackerů přímo na volby se podle vlády nezdaří. Jak ale píše Ukrajinská pravda, oboje jsou jen spíše zklidňující proklamace.