Policisté během razie, která se odehrála ve městě Kolárovo v okresu Komárno na jihu Slovenska, zadrželi Tomáše Sz., který podle Markízy pracoval jako policejní vyšetřovatel, druhým je podle Plusky jeho bratranec Miroslav. 

Výcvik u Evropské bezpečnostní agentury

O Tomášovi Sz. informuje podle Denníku N i maďarský server bumm.sk. Má jít o muže, který prošel výcvikem v Evropské bezpečnostní agentury a jako ozbrojená stráž sloužil i na lodi. Na svém profilu na facebooku má také umístěnou fotografii, kde pózuje se samopalem s kolegy ze Srí Lanky. 

„Jednotka proti zločinu NAKA zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti. Momentálně probíhají domovní prohlídky a další policejní úkony. Více informací poskytneme, až to situace dovolí,“ napsala slovenská policie na svém facebooku. Podle slovenského serveru HNonline.sk našli minimálně u jednoho z osmi podezřelých zbraně. 

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Policie zatkla podezřelé z vraždy Jána Kuciaka. Pomohly snímky z družice

Podobně se vyjádřila i prokuratura. "Prokuratura se nebude blíže vyjadřovat k aktuálním procesním úkonům. Generální prokurátor zároveň v této souvislosti žádá novináře o zdrženlivost při informování z důvodu toho, aby nedošlo k maření vyšetřování. Eminentním zájmem je objasnění tohoto trestného činu včetně jeho objednavatele, respektive objednavatelů," uvedla pro Denník N mluvčí Andrea Predajňová. 

"Na jedné straně je dobře, že je našli, na druhé straně nám to naše děti nevrátí,“ řekla matka Martiny Kušnírové Zlatica Kušnírová pro server Aktuality.sk. Ta považuje za nutné pokračovat ve vyšetřování všech kauz, kterým se Kuciak věnoval. 

Pomohly satelitní snímky?

Podle informací týdeníku Respekt napomohly dopadení podezřelého z vraždy a jeho pomocníků satelitní snímky z americké družice, která se shodou okolností pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti. Analýza pohybu osob a aut prý pomohla podezřelé odhalit. Slovenská policie zatím tyto informace nepotvrdila.

Od vraždy novináře uběhlo již více než sedm měsíců. Slovenské orgány na vyšetřování spolupracují s italským týmem, s Europolem a také s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Policie zatím nikoho neobvinila.

K vraždě novináře došlo letos 21. února v Kuciakově domě nedaleko Trnavy. Investigativní reportér psal pro server Aktuality.sk o aktivitách podnikatelů na východním Slovensku a napojení italské mafie na nejvyšší patra slovenské politiky.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Velké přispění k rozvoji společnosti. Zavražděný novinář Kuciak dostane cenu

Úkladná vražda mladého novináře a jeho snoubenky odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. V polovině března podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).

Řada Kuciakových kolegů vyjádřila pochybnosti o nezávislosti vyšetřování.

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Případ vraždy Jána Kuciaka provází řada nesrovnalostí