Od pátku 24. listopadu Hamás na základě dohody o výměně zajatců s Izraelem propustil již desítky rukojmích, převážně děti a ženy, které násilně odvlekl do Pásma Gazy během říjnových teroristických útoků.

Přečtěte si příběhy Izraelců, které unesl Hamás:

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Unesení důchodci i děti. Na veřejnost se dostávají příběhy lidí zajatých Hamásem

Byla mezi nimi i irsko-izraelská devítiletá dívka Emily Handová. „Nedokážeme popsat pocity po padesáti náročných dnech. Máme radost, že ji můžeme zase obejmout“ citoval server Sky News prohlášení rodiny. Těsně po útocích na Izrael se příbuzní domnívali, že ozbrojenci děvče zabili, jelikož je Izraelské obranné síly informovaly, že nalezly její tělo. Později se však ukázalo, že Emily byla v zajetí.

Úlevu dle BBC s odkazem na izraelskou stanici Channel 13 News pocítil i Šmuel Brodutch, který uvedl, že se k němu vrací jeho snacha spolu se třemi vnoučaty ve věku od čtyř do deseti let.

Záběry propuštění izraelských rukojmí:

Zdroj: Youtube

S matkou se znovu shledaly i patnáctiletá Dafna a osmiletá Ella z Nir Oz, kterým v říjnu před očima palestinští teroristé zastřelili otce a přítele starší sestry.

Z dětí jsou sirotci

Ne všichni ale měli to štěstí, aby se vrátili ke svým nejbližším. Teroristé totiž při říjnovém útoku na Izrael v několika případech zabili dospělé a unesli děti.

To byl případ i tříleté Avigail Idanové, kterou přívrženci Hamásu vzali z osady Kfar Aza, kde zavraždili její rodiče. Stanice BBC připomněla, že o zajištění bezpečí dítěte s izraelsko-americkým občanstvím jednal prostřednictvím katarského emíra i prezident USA Joe Biden.

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Unesení důchodci i děti. Na veřejnost se dostávají příběhy lidí zajatých Hamásem

Smutná zpráva čekala na sourozence Noama a Almu Orovi, když je po propuštění přivítali jejich příbuzní. „Po padesáti dnech věznění se poprvé dozvěděli, že jejich matka nežije. Bylo to velmi bolestivé,“ řekl deníku The Guardian strýc obou teenagerů. Dodal, že dosud se neví ani o osudu jejich otce.

Mladiství se do rukou teroristů dostali poté, co jim zapálili dům v kibucu Beeri, ve kterém se s rodiči ukrývali. Děti se během útěku oddělili, aby se ukryli na jiném místě, tam je ale Palestinci nalezli.

Některé děti a ženy unesené z Izraele jsou na svobodě:

Zdroj: Youtube

Na svobodě je podle Jerusalem Post i třináctiletá Hila Rotem Šošaniová, která se v zajetí ocitla společně s matkou Rayou, ta ale nadále zůstává v Pásmu Gazy. Nezletilé děvče má v Izraeli pouze staršího bratra.

Na svobodě jsou seniorky i cizinci

Kromě dětí se na svobodě ocitly i ženy, převážně důchodového věku. Některé z nich potřebovaly neustálou zdravotní péči. Hamás dle agentury AP zároveň propustil jedenáct thajských a filipínských občanů. Jerusalem Post uvedl, že po tlaku Kremlu je volný i pětadvacetiletý muž s ruským občanstvím.

Jak se rodilo příměří mezi Izraelem a Hamásem:

Izrael se s Hamásem domluvil na čtyřdenním příměří. Ilustrační snímek
Příměří mezi Izraelem a Hamásem se nerodilo lehce. Pro rukojmí je ale nadějí

V rámci dohody o čtyřdenním příměří mezi Izraelem a Hamásem se má z Pásma Gazy celkově propustit padesát lidí, nejspíš i zbývajících deset rukojmích budou děti, ženy a senioři. Nadále však v zajetí zůstává asi 180 až 200 osob. Z izraelských věznic se pak do Palestiny navrátí 150 zadržených žen a mladistvých.