

Minisummit v Bruselu, na který byla pozvána většina členů EU, má pomoci vyřešit vyostřující se otázku nelegálního přistěhovalectví v Evropě. V poslední době totiž kvůli ní vypukly spory mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem v Německu. Druhý jmenovaný řekl, že v případě, že summit nic nevyřeší, začne uprchlíky i proti vůli Merkelové posílat z hranic pryč.
Radikálně se pak k problému postavila nepřijetím uprchlické lodi Itálie, ta navíc pohrozila deportací zhruba půl milionu migrantů, které za poslední čtyři roky přijala. Matteo Salvini, tamní ministr vnitra, se navíc nechal slyšet, že pokud EU zájmy Italů neupřednostní, nemůže počítat s jejich podporou.

Španělé dále řeší, kde vůbec nově příchozí migranty ubytovat, kapacity totiž nejsou. „Pokud jde o otázku uprchlíků, v současnosti není jiná možnost než zdroje, které nám poskytne vláda," vyzval Sáncheze na začátku týdne koordinátor katalánského uprchlického programu Ignasi Calbó.
Česká republika spolu s dalšími členy Visegrádské skupiny (Polskem, Slovenskem, Maďarskem) se bruselského jednání nezúčastní. "Celoevropská řešení budou diskutována a přijata na Evropské radě, ne na neformálním setkání čtyři dny před ní, které organizuje Evropská komise," vysvětlil premiér Andrej Babiš.
