Podle muže, který si přál zůstat v anonymitě, působí mezi zaměstnanci Bílého domu skupina „odbojářů“ bránící prezidentu Trumpovi činit rozhodnutí, která by mohla ublížit Spojeným státům i tamním demokratickým institucím. On i další podobně smýšlející pracovníci upřednostňují zájmy země před loajalitou k Donaldu Trumpovi. Informovala o tom agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump
Sabotujeme prezidenta, přiznal úředník z Washingtonu. Trump zuří

Šéfa Bílého domu článek doslova rozzuřil. „Existuje vůbec tenhle samozvaný vysoký úředník, nebo je to jen další falešný zdroj selhávajících New York Times? Jestli ten ZBABĚLÝ člověk opravdu existuje, Times ho musí z bezpečnostních důvodů okamžitě vydat vládě!“ napsal na svůj twitter. Trump se rozčiloval i v živém vysílání televize Fox News.

Americký deník však zveřejnění anonymního článku obhajuje. „Udělali jsme to na žádost autora, jehož identitu známe a jehož práce by byla zveřejněním totožnosti ohrožena. Věříme, že publikování tohoto textu při zachování anonymity autora je jediným způsobem, jak našim čtenářům poskytnout důležitý pohled na věc,“ stojí ve stanovisku.

Nejvyšší sázky se uzavírají na ředitele tajných služeb Dana Coatse, viceprezidenta Mike Pence a ministryni vnitra Kirstjen Nielsenovou. Coats má podle sázkařů 18ti procentní šanci na to, že je autorem článku. Na druhém místě je Pence s 12 procenty, který má těsně za zády Nielsenovou s 10 procenty.

Své autorství kromě zmíněných politiků popřeli například ministr obrany James Mattis, ministr zahraničí Mike Pompeo, velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, ministr financí Steven Mnuchin, ministr rozvoje měst Ben Carson či ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Milovníci hazardu

Web PredictIt.org, který poskytuje online sázky na politické události uvedl, že o hru je obrovský zájem. „Na možnost sázet se nás dotazovalo spoustu lidí, po sázkách byla obrovská poptávka. Myslím, že obchody budou velmi úspěšné,“ říká mluvčí sázkařské společnosti Brandi Travisová. Dodává, že se očekávalo, že nejvyšší příčky se budou měnit. Ty se ale zatím ustálily. Milovníci hazardu mohou sázet celkem na 19 osob.

Americký prezident Donald Trump
Idiot s myšlením školáka? Novinář v knize odhalí zákulisí Trumpovy vlády

Pokud autora nezveřejní sami NYT nebo nebude usvědčen nezávislým vyšetřováním do konce roku 2018, sázení skončí. Ti, kteří zvolí u svého kandidáta možnost „ano“, přijdou o svůj vklad. Sázkaři mohou také kliknout na volbu „ne“. Tato sázka znamená, že sázející vyhraje, pokud se zmíněnému úředníkovi neprokáže autorství textu do konce roku. Existuje tak relativně velká šance, tak přijít k penězům.

Neschopný prezident

Hledaný sabotér Trumpovu vládu označuje za chaotickou éru s neschopným prezidentem v čele. Prezidentovo nestálé chování by podle něj mohlo mít daleko závažnější následky nebýt skupiny ‚hrdinů‘, které se podařilo uhasit řadu jeho výbuchů a sabotovat některá impulzivní rozhodnutí.

Kontroverzní kniha novináře Michaela Wolffa Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu (Fire and Fury: Inside the Trump White House)
O Trumpovi natočí televizní seriál. Hledá se herec do hlavní role