Neštěstí zabránili na poslední chvíli policisté v Keni. Několik vesničanů z vesnice Ngonda v centrální části země totiž vykopalo podivný předmět. A byť někteří navrhli zavolat policii, část lidí si myslela, že jde jen o přerostlou zeleninu a chystali se odnést si ji do spíže. „Vesničané ve skutečnosti nalezli nevybuchlou leteckou pumu z koloniální éry. Někteří obyvatelé si předmět spletli s přerostlou místní kořenovou zeleninou,“ píše BBC.

Místní policisté v prohlášení uvedli, že kolem nalezeného objektu se shromáždilo množství lidí. „Někteří argumentovali, že jde o střelu, jiní říkali, že jde o přerostlý kořen,“ tvrdí keňská policie.

Naštěstí ale jeden z přihlížejících přece jen zavolal strážce zákona. „Policisté z Ředitelství pro vyšetřování kriminality identifikovali objekt jako minometnou bombu,“ zmiňuje BBC.

V pondělí ji pak pyrotechnici řízeně odpálili. „Nebezpečnou vojenskou munici na místo shodily s největší pravděpodobností britské síly v období vrcholu povstání na Mau Mau v roce 1953, kdy části hor a lesy Aberdare byly terčem leteckého bombardování,“ uvedlo keňští kriminalisté.

Hon na neexistujícího lva

Akci s bombou keňská média doplňují ještě jedním incidentem, který se v zemi odehrál před několika dny. A který se opět ukázal jako kuriózní s nečekaným rozuzlením. „Ve vesnici v oblasti Maru v centrální části Keni byli keňští ozbrojení strážci přivoláni do jedné z usedlostí. Místní zaměstnanec totiž nahlásil, že se v keři na okraji areálu skrývá lev,“ popisuje případ BBC.

Na farmě okamžitě vypukla panika. „Místní náčelník policie Cyrus Mbijiwe uvedl, že ačkoli v dané oblasti už dávno nebyly hlášeny žádné zprávy o zatoulaných lvech, obyvatelé si v předchozích dnech stěžovali na to, že se jim ztratila část dobytku,“ poznamenává BBC.

Policisté tak začali hlášení o lvovi v houštině prověřovat s veškerou vážností. Když se ale tři ozbrojení strážci přiblížili k zeleni, ze které opravdu vykukovala lví tvář, čekalo je obrovské překvapení. „Zjistili, že jde o velkou nákupní tašku, která má na sobě lví obličej,“ píše BBC.

Tašku do křoví umístila samotná majitelka farmy. „Měla v ní výhonky avokádovníku a jelikož nechtěla, aby je slunce spálilo, položila tašku do křoví, kde byl stín,“ popisuje BBC. Jenže ve chvíli, kdy zaměstnanec lví obličej v křoví spatřil, byla majitelka mimo usedlost. Když se vrátila, policisté už byli uprostřed akce.