Podle stanice BBC zaslali zástupci kmenů Talai a Kipsigis z provincie Rift Valley princi dopis. Právník Joel Kimutai Bosek v něm uvádí, že britská vláda odmítá kontakt s oběťmi a jejich zástupci. Odškodné požadují za to, že byli jejich předci vystaveni porušování lidských práv a krádežím pozemků. Bosek napsal, že britské ministerstvo zahraničí tento týden neumožnilo schůzku s žadateli a nenabídlo ani žádnou možnost, jak věc řešit.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. slaví 96. narozeniny. Vyjela na místo mnoha vzpomínek

Šest zvláštních zpravodajů OSN loni napsalo britské vládě a vyjádřilo znepokojení nad tím, že neposkytla "účinnou nápravu a reparace" oběma klanům, jež britská armáda od konce 19. století do roku 1960 vyhnala z jejich farem, aby uvolnila pozemky pro pěstování čaje, jemuž se věnovali bílí osadníci.

Londýn tvrdí, že se v roce 2013 vypořádal s Keňou, když uznal mučení povstalců v Keni v 50. letech. Vláda svolila, že odškodní 5200 veteránů povstání Mau Mau 20 miliony liber (tehdy 607 miliony korun), takže už nedluží žádnou omluvu ani náhradu.

Platinové výročí 

Hnutí Mau Mau v 50. letech založil kmen Kikujů. Jeho programem byl násilný boj proti britské nadvládě. V letech 1952 až 1960 útočili povstalci na britské cíle, vyvolali mezi bílými osadníky paniku a znepokojili i vládu v Londýně. Podle odhadů byly tehdy zabity desítky tisíc povstalců a na 160 tisíc Keňanů bylo zatčeno a drženo v brutálních podmínkách v internačních táborech. Nezávislost na Británii Keňa vyhlásila roku 1963.

Ilustrační snímek
Netflix zrušil chystaný animovaný seriál od Meghan Markleové. Musí šetřit

V nové petici zaslané princi Williamovi pisatelé požadují, aby věc řešil urgentně, když se připravuje na oslavy 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn. "Staří z našich rodin si pamatují na utrpení, jaké jim přineslo zabavení půdy. Nemáme toho mnoho k oslavám," stojí v dopise. Platinové výročí panování Alžběty II. se bude slavit začátkem června.