Modul Kibo je vybavený speciálním vzduchovým zámkem a robotickým ramenem, které umožňuje vypouště malé satelity z vesmírné stanice. Keňský nano-satelit nazvaný Precursor Flight (1KUNS-PF) vyvinuli studenti a vědci z University of Nairobi ve spolupráci s japonskou národní vesmírnou agenturu (JAXA).

Satelit je součástí světového programu Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti nazvaného KiboCUBE, jehož úkolem je dát rozvojovým zemím přístup k vesmírným technologiím. I přes své malé rozměry má plnit celou řadu důležitých úkolů.

Keňa si od něj slibuje zpřesnění předpovědi počasí a možných přírodních katastrof, monitorování projevů změn klimatu, ale také sledování pohybu volně žijících zvířat. Dále by měl pomoci s mapováním zemského povrchu, monitorováním pobřežních oblastí nebo intenzity dopravy.

„Nano-satelity jsou nyní novými nástroji v oblasti výzkumu a realizace komerčních aktivit. Je to nová technologie, která bude hrát významnou roli v tom, jak se v budoucnosti bude dělat monitorování, satelitní komunikaci a tak dále,“ řekl profesor inženýrství Mwangi Mbuthia z University of Nairobi, který se podílel na jeho vývoji, keňskému zpravodajskému serveru Capital News.

Podle Mbuthieho je satelit také prvním krokem jak povzbudit mladé keňské vědce a ukázat jim, jaké příležitosti tato technologie představuje.