Keňa stojí před hrozbou obnovení krvavých násilností, které oblíbenou turistickou destinaci a jednu znejstabilnějších zemí Afriky přivedly na pokraj občanskéválky.

Boje mezi stoupenci prezidenta Mwaje Kibakiho a opozicí včele sRailem Odingou, který odmítl uznat výsledek prosincových voleb, mohou nanovo propuknout, pokud obě znepřátelené strany urychleně nenajdou smírné řešení politické krize vzemi.

Uvádí to ve své poslední zprávě osituaci vKeňiMezinárodní krizová skupina(ICG), která šéfy obou táborů vyzvala, aby jednání o velké koalici přivedlico nejrychleji kúspěšnému konci.

Vyjednávání totiž uvízlo na mrtvém bodě kvůli neshodám ohledně pravomocí nově zřízené funkce premiéra. Vůdce opozice Odinga požaduje, aby většina kompetencí náležela šéfovi vlády a ne prezidentovi. Stím ale Kibaki zásadně nesouhlasí.

Opozice navíc hrozí, že její stoupenci vyjdou opět do ulic, pokud se nepřiblíží konečné dohodě.

Povolební násilí uvrhlo Keňu do chaosu a vyžádalo si během několika týdnů nejméně 1000lidských životů. Stovky tisíc dalších musely vobavě osvé životy uprchnout ze svých domovů.

ICGapeluje na mezinárodní společenství, aby rozhodně zasáhlo proti těm, kdo vKeňi rozněcují etnické násilí, a rozvojovou pomoc podmínilo vyřešením současnékrize.

„Čím rychlejší a komplexnější řešení krize vKeňi bude nalezeno, tím lepší jsou vyhlídky pro celou oblast. Alternativou je rozvrácená ekonomika, zvrat demokratického procesu, etnický a teritoriální konflikt. To vše by kriticky poznamenalo celou východní Afriku,“ uzavírá zpráva.