„Řecko by nemělo být ponecháno na pospas osudu se zvládáním problému," řekl šéf OSN k migrační krizi při návštěvě Atén. „Musíme spolupracovat při ochraně lidí a na řešení příčin migrace," citovala jej agentura Reuters. Pan Ki-mun poznamenal, že Řecko i přes své hospodářské problémy prokázalo značnou solidaritu a soucit se statisíci migrantů.

Na odpolední návštěvě ostrova Lesbos, který se spolu s dalšími řeckými ostrovy v Egejském moři stal vstupní branou pro migranty směřující z Blízkého východu do Evropy, Pan Ki-mun vyzval, aby okamžitě skončilo „zadržování" migrantů, kteří v Řecku uvázli po uzavření dohody Evropské unie s Tureckem. Evropa by podle něj měla odpovědět na migrační krizi „humánním způsobem inspirovaným lidskými právy". „Detence není řešením, musí okamžitě skončit," dodal.

V uplynulém roce se z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři přeplavil asi milion lidí. Stovky dalších při takovém pokusu utonuly.

Po dohodě s Tureckem se trasa přes Egejské moře v podstatě uzavřela, pašeráci a převáděči proto začali k přepravě lidí do Evropy nově využívat cestu přes řeckou Krétu a obnovili také provoz na středomořské uprchlické trase ze severní Afriky do Itálie.