Kim Čong-un přijede podle zdrojů Reuters, které s poukazem na citlivost a utajování obklopující aktivity severokorejského vůdce požadovaly zachování anonymity, do vietnamského hlavního města již 25. února.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkou Ri Sol-ču
Kimova kulturní revoluce v KLDR: K-pop, tenisky a televizní seriály

Před summitem s Trumpem se Kim sejde s vietnamským prezidentem a generálním tajemníkem vládnoucí Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trongem a dalšími vietnamskými oficiálními představiteli. Navštíví také přístavní město Hai Phong a průmyslové město Bac Ninh.

Právě Vietnam, kterému dosud vládne komunistická strana, býval v době studené války blízkým spojencem Severní Koreje. Obě země si vzájemně poskytovaly vojenskou i politickou podporu, a to i v době vietnamské války.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Druhá schůzka Trumpa s Kimem bude ve vietnamské metropoli Hanoji

Vláda v Hanoji však později přijala důležité ekonomické reformy a vytvořila úzké diplomatické vazby na svého bývalého nepřítele - Spojené státy americké. Změny, kterými si Vietnam od dob studené války prošel, by podle agentury mohly posloužit jako vzor pro budoucí vývoj Severní Koreje.

Druhé setkání

Druhé setkání severokorejského vůdce s americkým prezidentem, které se uskuteční 27. a 28. února, naváže na historicky první schůzku lídrů obou zemí, která se uskutečnila loni v červnu v Singapuru. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek prohlásil, že Washington chce summitu naplno využít a v jednáních „pokročit tak daleko, jak to jen bude možné“.

Stejně jako v předchozích případech i tentokrát budou obě strany diskutovat o ukončení korejské války, která formálně stále ještě trvá, ale především o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Kim Čong-un sice v minulosti podnikl některá opatření a nařídil zrušení jedné z raketových základen, Američané však žádají výrazější aktivitu. Tu však Pchjongjang podmiňuje vstřícnějším jednáním ze strany západní mocnosti.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Trump se znovu sejde s Kimem. Summit proběhne na konci února ve Vietnamu