Vztahy obou zemí na Korejském poloostrově jsou v posledních dnech značně napjaté, KLDR minulý týden zničila výbuchem styčný úřad obou států a hrozila vojenským obsazením demilitarizované zóny, která země odděluje.

Kim Čong-un podle KCNA rozhodnutí učinil na schůzce ústředního vojenského výboru vládnoucí komunistické strany, kde se údajně rovněž diskutovalo o tom, jak lépe odradit potenciální nepřátele od případného výpadu proti KLDR.

Strážní věže KLDR (v pozadí) a Jižní Koreje na hranici obou zemí na snímku z 16. června 2020
Mezikorejské napětí: KLDR pošle vojáky do dvou demilitarizovaných oblastí

Severní Korea vyhrocuje vztahy se svým jižním sousedem kvůli tomu, že některé skupiny v Jižní Koreji vysílají na sever balóny s letáky, malými rádii či přenosnými USB disky s jihokorejskými zprávami a seriály. Pchjongjang tvrdí, že takové počínání je porušením vzájemné dohody obou zemí o předcházení vojenským střetům.

Vyhrožovala použitím vojenské síly

Severní Korea kromě zničení styčného úřadu ukončila se Soulem dialog a vyhrožovala použitím vojenské síly. Kimova sestra Kim Jo-čong minulý týden varovala před odvetnými kroky, které by mohly zahrnovat i armádu, ale svoje hrozby blíže neupřesnila. Generální štáb severokorejské armády pak uvedl, že uvažuje o obsazení některých zón demilitarizovaného pásma.

Vojáci jihokorejské armády sledují příslušníka armády Severní Koreje v Pchanmundžomu
Napětí eskaluje. Severní Korea vyhodila do vzduchu kancelář pro kontakt s jihem

Severní Korea dnes podle jihokorejských vojenských zdrojů znovu začala na hranicích instalovat masivní reproduktory, z nichž v minulosti pouštěla na jih státní propagandu. Jižní Korea v reakci zvažuje obdobné kroky, uvedli tamní činitelé. Obě země přitom od používání reproduktorů na hranicích ustoupily v roce 2018 po podepsání dohody o ukončení "veškerého nepřátelského jednání".