Toho, že severokorejský vůdce výrazně zhubl, si už začátkem tohoto měsíce všimli zahraniční analytici. Tento zřejmě 37letý muž dříve trpěl obezitou.

"Vidět váženého generálního tajemníka (Kim Čong-una) vychrtlého láme lidem srdce," řekl jistý muž v rozhovoru, který v pátek odvysílala severokorejská televize KRT.

Reportáž KRT ukázala obyvatele Pchjongjangu, jak na velké obrazovce umístěné na ulici sledují koncert, kterého se Kim zúčastnil se stranickými činiteli. Televize neinformovala, proč tolik zhubl.

Když se severokorejský vůdce začátkem měsíce po téměř měsíční pauze objevil v médiích, analytici z jihokorejského portálu NK News, který se specializuje na dění v Severní Koreji, si všimli, že má pásek hodinek utažený pevněji než obvykle. Také jeho zápěstí bylo štíhlejší.

Vzhledem k tomu, že kolem severokorejských vůdců existuje silný kult osobnosti a ohledně jejich možných nástupců vždy panuje nejistota, je jejich zdraví předmětem zájmu za strany zahraničních médií, zpravodajských služeb i analytiků.

Loni se dohady ohledně zdraví Kim Čong-una objevily vzápětí poté, co se 15. dubna neukázal na oslavách narozenin zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Na veřejnosti se pak znovu ukázal začátkem května.

O možných zdravotních problémech či dokonce o smrti severokorejského diktátora se hojně spekulovalo už v roce 2014, kdy se Kim na veřejnosti neobjevil dokonce 40 dní.