Po šestém jaderném testu, při němž severokorejský režim zřejmě vyzkoušel vodíkovou bombu, přišla důrazná mezinárodní odezva.

Spojené státy požádaly, aby Rada bezpečnosti OSN uvalila na KLDR ropné embargo, zastavila vývoz textilu a zakázala finanční a turistické kontakty se Severní Koreou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na text návrhu rezoluce. V pondělí bylo Washingtonu vyhověno.

Reakce KLDR? Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl, že Spojené státy s Radou bezpečnosti "zuřivě" manipulují a poskytují o jaderném testu zkreslené informace: podle Pchjongjangu byl test součástí "legitimní sebeobrany".

Poslední jaderný test KLDR:

Zdroj: Youtube


"Jestliže Spojené státy prosadí nezákonné a protiprávní řešení s tvrdšími sankcemi, KLDR jednoznačně ujišťuje, že za to USA zaplatí," uvedl mluvčí v tiskové zprávě oficiální tiskové agentury KCNA.

"Svět bude svědkem toho, jak KLDR zkrotí americké gangstery tím, že podnikne řadu akcí, které budou ještě tvrdší, než kdy vůbec předpokládali," řekl mluvčí. "Severní Korea vyvinula a zdokonalila supervýkonnou termonukleární zbraň jako prostředek k odvrácení neustálé nepřátelské rozpínavosti a americké jaderné hrozby a k potlačení nebezpečí jaderné války, která se objevuje nad Korejským poloostrovem," dodal.

Podle Reuters zatím žádný nezávislý zdroj neověřil, že Severní Korea skutečně provedla test s vodíkovou bombou, ale podle některých odborníků existuje dostatek důkazů, že ji vláda KLDR skutečně vyvinula, nebo se k tomu hodně přiblížila. 

Severokorejská tisková agentura ještě v neděli uvedla, že vůdce KLDR Kim Čong-un uspořádal recepci na oslavu vědců a vojenských i stranických špiček, kteří se podíleli na zkoušce vodíkové bomby.

Rada bezpečnosti OSN
Rada bezpečnosti je orgán OSN odpovědný za zajištění světového míru, mezinárodní bezpečnosti a řešení konfliktů. Rezoluce Rady bezpečnosti jsou závazné a Rada může jejich splnění vynucovat i silou. Mezi stálé členy RB OSN, nadané právem veta, patří:  Čína, Francie, Rusko, USA, Spojené království. Nestálými členy RB OSN momentálně jsou: Egypt, Japonsko, Senegal, Ukrajina, Uruguay, Etiopie, Kazachstán, Bolívie, Švédsko a Itálie.