V rámci novoročního projevu Kim uvedl, že je připravený se s Trumpem kdykoli sejít, aby společně dosáhli výsledku, který „bude vítaný mezinárodním společenstvím“. Varoval ale, že by Severní Korea mohla zvolit odlišnou cestu, pokud Spojené státy „budou pokračovat v porušování slibů a podcení trpělivost našeho lidu jednostrannými požadavky a tlakem v podobě sankcí“.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Navštívím Soul, potvrdil Kim Čong-un. Příští rok chce více summitů

Severokorejský vůdce dále uvedl, že je důležité, aby Spojené státy v budoucnu nerealizovaly společná vojenská cvičení s Jižní Koreou a nerozmisťovaly na jihu Korejského poloostrova strategické vojenské prvky. Kim podpořil také prohlubování mezikorejské spolupráce. Sever je podle něj připraven obnovit práce ve společné továrně v hraničním městě Kesong a znovu umožnit Jihokorejcům návštěvy resortu v Diamantových horách.

Konec jaderných zbraní

„Pokud Spojené státy přijmou upřímná opatření v odpovídající reakci na naši snahu, pak by vztahy mezi USA a Severní Koreou mohl pokročit rychle kupředu a urychlit proces realizace těch hlavních a průlomových cílů,“ uvedl Kim ve své řeči. 

„Je neochvějným stanoviskem naší strany, vlády a mou pevnou vůlí, aby obě země podnikly kroky k trvalému a stabilnímu míru a usilovaly o kompletní jaderné odzbrojení Korejského poloostrova tak, jak uvedly ve společném prohlášení 12. června 2018,“ uvedl diktátor. „Proto jsme již podnikly různé akce, které ukazují naše odhodlání nevyrábět a netestovat nadále jaderné zbraně.“

Kimovo prohlášení se však může jevit problematické, objevují se totiž důkazy, podle kterých severokorejský jaderný program i nadále pokračuje. Někteří analytici podle agentury AP na základě satelitních záběrů došli k závěru, že země ve vývoji nukleárních střel pokračuje.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Denuklearizace nebude, dokud USA neodstraní jadernou hrozbu, tvrdí KLDR

„Za poslední rok byly náznaky pokračujících prací alarmující, nelze je však považovat za zradu. Žádný konkrétní závazek k jejich ukončení dosud neexistuje,“ vysvětlil pro AP analytik Adam Mount. 

Jednání s USA

Severokorejský vůdce ve svém proslovu ocenil diplomatické úspěchy roku 2018 a zmínil především trojici setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Dohoda mezi oběma zeměmi, která zajistila snížení vzájemné vojenské hrozby, byla podle Kima „reálně vyhlášením dohody o neútočení“.

Vůdci země ze severu Korejského poloostrova tradičně využívali novoroční proslov ke stanovení politických cílů pro budoucí rok. Vloni Kim svým proslovem zahájil nový diplomatický přístup vůči Soulu a Washingtonu, který přispěl k setkáním s lídry USA i Jižní Koreje. Třikrát se také setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který je nejvýznamnějším spojencem Pchjongjangu.

Spojené státy a KLDR plánují na počátku roku uskutečnit setkání mezi americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a severokorejskou delegací, které mělo proběhnout již v listopadu, ale bylo na poslední chvíli zrušeno. Podle agentury AP usiluje Kim o co nejbližší setkání s Trumpem, který by narozdíl od amerických diplomatů mohl být více nakloněn ústupkům vůči korejskému režimu.

KLDR a test raket.
Kvůli novým sankcím může proces denuklearizace navždy skončit, hrozí KLDR