Předchozí
1 z 2
Další

Americký státník prohlásil, že schůzka s prvním mužem KLDR se navzdory velkému tlaku podařila. "Dobře jsme se poznali. Naše setkání bylo opravdu produktivní," komentoval Trump poté, co Kimovi na dálku poděkoval. "Vůdce má před sebou velkou příležitost. Může se na něj pamatovat jako na někoho, kdo pro své občany zařídil mír," dodal.

Velkým tématem summitu prý byla i lidská práva. Kromě ostatků vojáků, kteří zahynuli v padesátých letech během vojenského konfliktu na Korejském poloostrově, se problému obě strany hodlají věnovat i nadále. A to kvůli režimu, který v KLDR panuje.

"V budoucnu o tom budeme mluvit také," potvrdil americký prezident. Připomenul i loňskou smrt studenta Otta Warmbiera, jenž "nezemřel nadarmo" poté, co jej v Severní Koreji věznili za krádež propagandistického plakátu. Bez jeho smrti by se prý schůzka zřejmě neuskutečnila.

Co se nejožehavější otázky týče, Trump řekl, že v budoucnu k jadernému odzbrojení Koreje rozhodně dojde. "Věřím, že dohodu, kterou jsme podepsali, dodrží," nechal se slyšet. Jakmile k tomu prý dojde, stáhnou Spojené státy rovněž i sankce, které na Severní Koreu uvalily.

Čínská vláda podle CNN navrhuje, aby byla jejich část použita právě na vyřešení jaderné otázky. Zda-li v denuklearizaci budou muset finančně pomoci i samotné USA, nicméně Trump odpověděl, že ne. Dodal ale, že onu pomoc možná budou muset poskytnout Japonci a Jihokorejci. KLDR údajně s ničením oblastí, kde k testům docházelo, již začala.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR
Ochranka severokorejského diktátora Kim Čong-una
Limuzínu Kima chrání běžící strážci. Jejich výběr podléhá přísným kritériím

Vyjádřil se také k válce z 50. let minulého století. "Stalo se to zhruba před 70 lety, pomyslete na to. Korejský poloostrov zasáhl neskutečně krvavý konflikt, během kterého zemřel i velký počet statečných Američanů. Následky způsobily, že válka vlastně dodnes neskončila. Můžeme ale doufat, že se tak stane již brzy. Já v to věřím."

Trump také hodlá skončit s "válečnými hrami" a časem chce vojáky USA z Jižní Koreje stáhnout. Je to totiž jedna z podmínek KLDR. "Opravdu chci naše muže stáhnout, chci, aby se vrátili domů. Teď to ale nebude, věřím, že se tak stane v budoucnu," prozradil prezident k další ožehavé otázce.

První muž USA dále řekl, že dnes dal naději tisícům vězňů v gulazích KLDR. "Myslím, že jsem jim pomohl. V určité době učiní Kim kroky i v této otázce. Jednou budou tito lidé, jako jedna velká skupina, skutečnými vítězi," potvrdil.

Nelze každopádně přehlédnout ironii, jež na téma vězňů čiší ze slov lidí, kteří s ním nesouhlasí.

Kim Čong-un na vojenské přehlídce, ilustrační foto
Přestaňte romantizovat Kima. Je to diktátor, volají severokorejští umělci

Americký prezident a úspěšný podnikatel podle CNN rovněž prý Kimovi v rozhovoru ukázal, jak by mohla budoucnost Severní Koreje vypadat, pokud zvolí cestu míru. Údajně mluvil i tom, ať si představí krásné pláže, luxusní byty či výhled z oken těch nejlepších hotelů. "Poradil jsem mu, ať myslí i trochu jako makléř," prohlásil Trump. Také prý vůdci KLDR promítl video se zmíněnou tematikou, načež Kim vypadal ohromeně.

Došlo i na otázku, jež směřovala na jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. "Je to gentleman a bude šťastný, až o všem uslyší. Už jsem mu i stihl poslat pár slov o tom, co se tady dneska stalo," vyprávěl Trump, neboť s Kimem otázku míru mezi oběma korejskými zeměmi řešil.

Kompletní tisková konference v Singapuru byla první akcí podobného typu, již americký prezident za poslední rok absolvoval. Naposledy se takto rozpovídal v únoru 2017, když mluvil o médiích. Před svým odchodem přítomným reportérům pogratuloval a dodal, že dnešní událost pokládá ve světové historii za velmi důležitou a chce ji dokončit. "Když nedostanete míč za brankovou čáru, tak je to málo," přirovnal na závěr.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Babiš věří, že summit Trumpa s Kimem odstraní riziko války