Oznámila to severokorejská státní agentura KCNA, kterou citují světová média. Dříve se ale objevili také zprávy, že KLDR s jadernými testy končí, jelikož základna je těžce poškozena kvůli sesuvům půdy.

Zahraniční pozorovatelé zatím nebyli na území KLDR vpuštěni, proto panují spekulace, v jakém stavu se jaderný polygon nachází.

V lokalitě Punggye-ri na severovýchodě země budou zdemolovány tunely, budovy, ve kterých probíhal jaderný výzkum, základna vojáků i Kimova pozorovatelna. Testy neprobíhaly jen ve vzduchu, ale hlavně v tunelech pod horou Mount Mantap.

Kim tím dle svých slov chce světu ukázat, že to s jaderným odzbrojením korejského poloostrova myslí vážně.

Přizváni budou novináři světových velmocí a okolních zemí – USA, Číny, Jižní Koreje, Velké Británie a Ruska. Důvodem, proč KLDR nepozve ke zničení i zbytek světě spočívá v tom, že „v hluboké horské neobydlené oblasti je málo místa“.

Celkem zde od roku 2006 KLDR uskutečnila šest jaderných testů. Poslední v říjnu 2017. Podle seismologů se při něm část hory sesunula.

Kim uzavření základny oznámil po setkání s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem, se kterým se sešel v pohraniční vesnici Pchanmundžom 27. dubna.

Kim se sejde 12. června se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na území Singapuru. Bude to vůbec první schůzka prezidentů těchto zemí. Klíčovým bodem jednání má být diskuze o jaderných zbraní.

Video: Lokalita Punggye-ri 

Zdroj: Youtube