„Vystupují při jednáních se Spojenými státy agresivněji a signalizují, že se mohou jednoduše vrátit ke svým starým praktikám, pokud USA nezmění svůj přístup,“ řekl televizi CNN Josh Pollack, vedoucí výzkumný pracovník na Institutu mezinárodních studií Middlebury v Monterrey.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Tajné jaderné laboratoře. Na území KLDR se nachází 13 výzkumných center

Severokorejská státní zpravodajská agentura KCNA informovala o testu v pátek ráno. Neposkytla však žádné informace o místě události a pouze velice málo informací o samotné zbrani. Pouze uvedla, že šlo o „novou ultramoderní taktickou“ zbraň. Její vývoj měl osobně nařídit Kimův otec a předchůdce Kim Čong-il.

„Předseda Kim Čong-il si jí osobně vybral a její vývoj řídil krok za krokem se zvláštní pozorností, aby nakonec vznikla,“ napsala ve své zprávě KCNA. Kim Čong-un podle agentury dodal, že mu jeho otec při sledování testu velice chyběl.

Rozhovory příliš nepokročily

Bylo to poprvé, co se Kim Čong-un veřejně zúčastnil takto okázalé vojenské události od svých letošních vrcholných setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přes obrovské naděje na průlom se však v posledních měsících dosáhlo v rozhovorech jen malého pokroku.

Mike Pompeo a Ri Jong-ho, tedy ministr zahraničí USA a jeho protějšek z KLDR.
KLDR zrušila jednání s americkým ministrem zahraničí. Schůzka s Trumpem platí

Ve čtvrtek prohlásil americký viceprezident Mike Pence, že USA podporují požadavek, aby Severní Korea poskytla úplný seznam jaderných a raketových stanovišť. Má je poskytnout nejlépe před druhým setkáním Kim Čong-una a Donalda Trumpa, které by se mělo konat na začátku příštího roku.

Minulý týden představitel severokorejského ministerstva zahraničí varoval, že pokud Spojené státy nezačnou s rušením sankcí vůči KLDR, mohl by Kim restartovat budování jaderných sil.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v pátek v reakci na severokorejský test uvedl: „Jsme si jisti, že sliby prezidenta Trumpa a předsedy Kima budou naplněny.“ Podle agentury Reuters přitom odkazoval na výsledky červnového setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem, na kterém se oba státníci dohodli, že budou pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova a na budování nových vztahů mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při prohlídce raketového zařízení
Aktivita v jaderných zařízeních. KLDR se chystá na mezinárodní inspekci