„Primárním účelem dopisu bylo požádat o sjednání další schůzky s prezidentem, k níž jsme nakloněni a již jsme zahájili organizační kroky,“ uvedla Sandersová v prohlášení. Dopis je podle Trumpovy administrativy ukázkou „trvajícího odhodlání pokračovat v denuklearizaci“, které bude s největší pravděpodobností ústředním tématem summitu.

Sandersová nezveřejnila žádné informace o možném místě setkání obou státníků. Kimův dopis označila za „velmi srdečný a velmi pozitivní“ a znovu zdůraznila, že prezident Trump ocenil severokorejskou vojenskou přehlídku, která se poprvé obešla bez nukleárních zbraní. Označila to za „obrovský úspěch“ prezidentovy politiky.

Severokorejský jaderný program spolu obě hlavy státu projednaly již na červnovém setkání v Singapuru. Vůdce Severní Koreje přislíbil jeho ukončení a postupnou denuklearizaci Korejského poloostrova, závěry z jednání však neobsahovaly žádné konkrétní termíny ani detaily.

Mezikorejský summit

S Kim Čong-unem se příští týden na půdě severokorejského hlavního města Pchjongjangu setká i prezident Jižní Koreje Mun Če-in. Ten podle agentury Reuters doufal, že by se setkání mohl zúčastnit i americký prezident v naději na definitivní ukončení války, která probíhala v letech 1950-1953 a skončila podpisem příměří, nikdy však nebyla oficiálně ukončena mírovou dohodou. Organizace spojených národů v čele se Spojenými státy společně s Jižní Koreou je tak i nadále formálně ve válce se severokorejským režimem.

Jihokorejská vláda předpokládala, že by k uzavření mírové smlouvy mohlo dojít již na generálním shromáždění OSN, které se uskuteční na konci září. Šéf bezpečnosti prezidenta Mun Če-ina však později uvedl, že zatím nejsou splněny nezbytné podmínky pro setkání všech klíčových účastníků.

Podobný názor zastává i bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, podle kterého by Kim Čong-un s podobným setkáním nesouhlasil. Kimův dopis je však podle něj nadějí pro budoucí jednání.

Jihokorejský prezident na summitu s Kimem s největší pravděpodobností představí návrh na konkrétní časový rozvrh jaderného odzbrojení poloostrova a navrhne Spojené státy jako garanta bezpečnosti. „Pokud chceme jednání o denuklearizaci posunout na další úroveň, představitelé Spojených států a Jižní Koreje musí přijít s jasnými návrhy a učinit jednoznačná rozhodnutí,“ sdělil Mun na setkání vlády.