O Ri Sol-ču jako o „respektované první dámě“ referovala severokorejská státní média, píše list The Guardian. Pod novým titulem se Kimova žena poprvé objevila na veřejnosti minulý víkend na přehlídce souboru čínského baletu, kde jí doprovázelo několik vysokých představitelů KLDR, včetně Kimovy mladší sestry Kim Jo-čong.

Bývalá zpěvačka se na veřejnosti objevila po Kimovo boku prvně v roce 2012 a v silně patriarchální společnosti je společně s Kimovo sestrou Kim Jo-čong považována za jednu z nejvlivnějších žen. 

O Kimovo ženě se toho moc neví. Podle odhadů je jí 29 let a s Kimem má tři děti, přitom minimálně jedno z nich je holčička. Pochází údajně z lepší rodiny, její otec byl učitelem a matka lékařkou. Bývalá členka severokorejského orchestru Unhasu vystudovala hudební školu v Číně.  

Podle analytiků může být její zvýraznění součástí Kimovy snahy zobrazit KLRD jako „normální stát“ před summity s prezidenty Jižní Koreje a Spojených států, kam prezidenti nejspíš přijedou s manželkami. K summitu obou Korejí by mělo dojít 27. dubna a k setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a Kima by mělo dojít pravděpodobně na přelomu května a června.

„Summit bude vyrovnaný – pokud přijede i Trumpova žena Melania, musí přijít i Ri,“ vysvětluje analytik An Čan-il. 

Ženy severokorejských prezidentů byly dosud nazývány pouze „soudružkami“. Titulu „první dáma“ si v zemi naposledy užívala v roce 1974 Kim Song-ae, druhá žena Kim Ir-sena.

Severní Korea prý vyjádřila touhu po "kompletní denuklearizaci" korejského poloostrova, aniž by požadovala stažení amerických jednotek z území Jižní Koreje, prohlásil prezident Jižní Koreje Mun Če-in.

"Severní Korea nepřiložila žádné podmínky, které by USA nemohly akceptovat, jako je stažení amerických vojáků z Jižní Koreje. Jediné, co požadují, je konec nepřátelské politiky vůči KLDR a garance bezpečnosti," uvedl. 

Na území Jižní Koreje se nachází 28 tisíc amerických vojáků. Jsou tu přítomni od dob korejské války, která proběhla v letech 1950-53.