"Na summitu se oba představitelé zabývali vážnými a upřímnými diskusemi o způsobech, jak odstranit jaderné zbraně, nastolit trvalý mír a rozvinout vztahy mezi Jižní a Severní Koreou," uvedl jihokorejský prezidentský mluvčí Yoon Young Chan podle tiskové agentury Yonhap.

Obě strany uvedly, že rozhovory budou nadále pokračovat na pracovní úrovni. Dosud ale nebylo rozhodnuto o znění dohody, která bude vydána na konci summitu, řekl Yoon. Oba státníci před zasednutím k oválnému vyjednávacímu stolu konstatovali, že doufají, že summit přinese pozitivní výsledky. Oba si také potřásli rukama a společně přešli hrancii mezi oběma zeměmi tam i zpátky.

Kim Čon-un v krátkém projevu pro média sdělil, že byl v ten okamžik plný emocí. "Přišel jsem sem rozhodnut vyslat signál, že stojíme na prahu nové historie," uvedl podle AFP severokorejský vůdce, jehož režim je viněn z rozsáhlého porušování lidských práv.

Severokorejský prezident Mun Če-in na otázku, zda je nejdůležitější agendou summitu severokorejský jaderný arzenál, odpověděl, že doufá v dosažení "odvážné dohody, která by přinesla velký dar všem Korejcům i lidem, kteří chtějí mír".

Washington vydal prohlášení, že doufá, že páteční summit "dosáhne pokroku, pokud jde o budoucí mír a prosperitu pro celý Korejský poloostrov". Spojené státy podle tohoto prohlášení očekávají, že významná jednání budou pokračovat coby součást přípravy na plánované setkání prezidenta Donalda J Trumpa a Kim Čong-una v nadcházejících týdnech.

V 18:30 místního času (22:30 středoevropského času) se jihokorejský i severokorejský vůdce zúčastní banketu, kde se budou kromě severokorejských tradičních studených nudlí ("Doufám, že budou Munovi chutnat," zažertoval Kim Čong-un) podávat i další "významná" jídla, včetně korejské verze švýcarských bramborových rösti (bramborových koláčů), které mají být připomínkou Kimových studií ve Švýcarsku.

Jižní Korea tvrdí, že summit se zabývá "jaderným odzbrojením Korejského poloostrova, nastolením trvalého míru na Korejském poloostrově a rozvojem mezikorejských vztahů".

Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že Kim bude "otevřeně diskutovat o všech problémech, vznikajících při vzájemném zlepšování vztahů mezi oběma korejskými státy a při úsilí o dosažení míru, prosperity a sjednocení Korejského poloostrova".

O tématu jaderného odzbrojení se ale KCNA nezmínila a podle AFP neukázala ani záběry obou státníků potřásajících si rukama, které byly jinak vysílány po celém světě.

Summit vyvolává v Jižní Koreji i některé negativní reakce a demonstrace, jejichž účastníci upozorňují na porušování lidských práv v KLDR. Jeden z nich spálil na protest severokorejskou vlajku.