Na Kimovu přítomnost v Pekingu jako první upozornila japonská média, dosud se však jednalo o pouhé spekulace. Informaci nyní potvrdila agentura Nová Čína, která napsala, že severokorejský vůdce „byl od neděle 25. března do středy 28. března na neoficiální návštěvě Číny“.

Mnozí odborníci se domnívají, že severokorejský diktátor přicestoval do Pekingu proto, aby se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem poradil před plánovanými schůzkami s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Čína je totiž dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem.

KLDR na téma návštěvy později uvedla, že oba státníci jednali zejména o situaci na Korejském poloostrově, příčemž Kim Čong-un setkání označil za „předěl ve zlepšování vzájemných vztahů“. Netajil se totiž spokojeností s tím, že se „podařilo dosáhnout shody ve věcech, na nichž mají obě země společný zájem“.

Podle čínských médií Kim Čong-Un během návštěvy prohlásil, že je ochoten ukončit severokorejský raketový program: „KLDR je ochotna vést dialog se Spojenými státy a uspořádat summit obou zemí. Problém denuklearizace Korejského poloostrova je možné vyřešit, pokud Jižní Korea a USA zareagují na naše snahy dobrou vůlí a vytvoří atmosféru míru a stability,“ citovala severokorejského diktátora agentura Nová Čína.

O průběhu jednání Čína bezodkladně informovala USA. „Spojené státy zůstávají v kontaktu s našimi spojenci Jižní Koreou a Japonskem. Současný vývoj chápeme jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou,“ zareagoval Bílý dům.

Návštěva Číny je Kimovou první známou zahraniční cestou i první schůzkou se zahraniční hlavou státu od jeho nástupu k moci v roce 2011.

Zemi několikrát navštívil i otec současného severokorejského vůdce Kim Čong-il a to naposledy v květnu 2011, tedy jen pár měsíců před smrtí. Rovněž tyto návštěvy přitom probíhaly v utajení, když Peking Kim Čong-ilovu přítomnost potvrdil až s několikadenním zpožděním.