Zda se jedná o pouze obranný pokus, jak udržet krok s Jižní Koreou, nebo je skutečně Kim Čong-un ochotný přijmout aspekty západní spotřebitelské kultury, kterou jeho předchůdci považovali za podezřele buržoazní, však není podle agentury AP jasné.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Druhá schůzka Trumpa s Kimem bude ve vietnamské metropoli Hanoji

„Nejdůležitější je pro nás vyrábět produkt, který vyhovuje lidskému vkusu,“ řekla nedávno Kim Kyong Hui z továrny na výrobu obuvi Ryuwon Shoe Factory reportérům agentury AP. Předvedla jim přitom showroom továrny, který byl plný desítek druhů bot určených pro všechny možné druhy sportu od běhu, volejbalu až po ping pong.

„Respektovaný vůdce Kim Čong-un nám nařídil, abychom pečlivě studovali boty z celého světa a poučili se z jejich příkladu,“ dodala a ukázala na pár basketbalových bot ozdobených červenými plameny.

Seriály a bollywoodské filmy

Severní Korea však zůstává stále jednou z neuzavřenějších zemí a světě a každý, kdo otevřeně kritizuje vedení země je považován za hrozbu. Na druhou stranu to vypadá, že je Kim v některých oblastech otevřen experimentům.

Plážový resort Wonsan-Kalma
Plážový resort vedle odpaliště vojenských raket? Pro Kim Čong-una žádný problém

Nejviditelněji se to projevuje v hlavním kanále státní televize, která až dosud vysílala pouze propagandistické pořady a dokumenty vychvalující vůdce. Nyní však do televizního programu pronikají i první dramatické a animované seriály.

Sledovat jihokorejské filmy a poslouchat jihokorejskou hudbu je stále nelegální, ale ani ti kteří se nedováží porušit zákon, nemusí být ochuzeni o zahraniční filmovou produkci. Ve státních kinech jsou běžně promítány populární bollywoodské filmy. Televizní vzdělávací kanál pravidelně vysílá dlouhé klipy ze zahraničních dokumentů a Harry Potter je jednou z nejoblíbenějších knih v Lidovém velkém studijním domě, největší severokorejské knihovně.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Jižní Korea potvrdila zlepšení vztahů s KLDR. Sever již nepovažuje za nepřítele

„Severní Korea reaguje na příliv zahraničních médií modernizací vlastní mediální produkce, aby se z ní stal atraktivní a konkurenceschopný produkt vyhovující mladším generacím, pro které už starší produkce není atraktivní,“ uvedl Geoffrey See, zakladatel Choson Exchange, neziskové organizace se sídlem v Singapuru, která podporuje změny v Severní Koreji prostřednictvím znalostí a informací v oblasti podnikání a práva.

Zdroj: Youtube

Jihokorejská dívčí skupina vystoupila v Pchjongjangu

K prvnímu pokusu o modernizaci populární kultury přistoupil Kim už po nástupu k moci. Na konci roku 2011 vytvořil Moranbong band, hudební soubor zpěvaček a hudebníků, který je „měkkou tváří“ jeho režimu.

KLDR slavila 70. let od svého založení
KLDR oslavila své 70. výročí vojenskou přehlídkou a zdůraznila přátelství k Číně

Přestože soubor tvoří výhradně členové Korejské lidové armády, jeho členky vystupují v minisukních a jejich vlasy jsou módně krátké. Moranbong band vydal desítky písní, DVD, jezdí na turné a vystupuje v televizi.

Přesto se však zdá, že už začínají být trochu pasé. Loni v únoru vyslala Severní Korea své nejlepší hudebníky, včetně ženského kvintetu, jehož členky hrály v černých šortkách a červených topech, na vystoupení během zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

O dva měsíce později byl Kim Čong-un v publiku při vystoupení jihokorejské dívčí skupiny Red Velvet. To je považováno za první skutečnou K-popovou show, která se kdy konala v Pchjongjangu.

Vůdce KLDR si prohlédl "nové" tramvaje a trolejbusy.
KLDR se pochlubila novými tramvajemi. Pochází přitom z Československa