„Je to den, kdy oslavuje mládí, odvahu a svobodu – hodnoty, na kterých stojí moderní Slovensko. Hodnoty, díky kterým se ze skupiny lidí stává společenství a ze země svobodný a demokratický stát,“ citoval deník Sme slovenského prezidenta.

Kiska připomněl, že před 29 lety si Češi i Slováci vybojovali svobodu, demokracii a ještě jednu důležitou věc. „Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoli stát, vláda či komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří ve státě žijí. Poslali jsme na odpočinek nelidský režim, který mnohým ublížil a jiné zničil nebo jim dokonce sebral život.“

Podle Kisky je ale 17. listopad také důkazem toho, že ani čtyři desetiletí tlaku a úporné snahy nedokázala ze společnosti vymazat touhu po svobodě a respekt k sobě samému i jiným lidem.

Stranou pozornosti slovenského prezidenta nezůstali ani lidé, kteří vyšli včera na náměstí některých slovenských měst. „Hlasitě a velmi jasně ukázali těm, kteří 17. listopad 1989 stále nepochopili, kdo je ve svobodné a demokratické společnosti pánem,“ uzavřel Kiska.

Pellegrini vyzdvihl roli EU 

S projevem dnes vystoupil také slovenský premiér Peter Pellegrini. „Samostatná Slovenská republika by bez 17. listopadu nemohla vůbec existovat,“ prohlásil s tím, že Slovensko zažívá nejlepší časy ve své historii. A to i díky evropské integraci. „Evropskou unii mnozí zatracují, ale s tím nikdy nemůžeme souhlasit,“ dodal.

O poznání méně pozitivní byl předseda slovenské sněmovny Andrej Danko, který na jednom z bratislavských hřbitovů položil věnec k památníku obětem komunismu. Podle něj v současné slovenské společnosti převládají negativní myšlenky, sobectví a zloba. Domnívá se také, že někteří lidé si myslí, že demokracie znamenaná, že si mohou dovolit dělat všechno.