Před summitem se Kiska dopoledne sešel se Stoltenbergem. "Diskutovali jsme o potřebě vysvětlovat našim občanům, jak je důležité investovat do naší obrany. Zajistit ochranu občanů je základním úkolem státu. Naši občané si dokážou zajistit mnoho věcí sami, ale obranu musí zabezpečit stát," řekl Kiska.

Zásah vrtulníku ve Vysokých Tatrách. Ilustrační snímek
Ve Vysokých Tatrách spadla lavina. Strhla dva horolezce

Podle slovenského prezidenta o obraně a bezpečnosti je třeba hovořit v době míru, aby země byly připraveny na případný konflikt. "Možná jsme zapomněli, že před pěti lety hrozila na Ukrajině válka. Tehdy by se každý občan ptal, zda jsme připraveni a zda jsme investovali do naší obrany," uvedl Kiska.

Obrana proti kybernetickým hrozbám

Právě situace v Evropě a v jejím sousedství či obrana proti kybernetickým hrozbám a proti šíření dezinformací patří ke hlavním tématům schůzky státníků takzvané bukurešťské devítky, do které kromě Česka a Slovenska patří Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Jde o státy na východním křídle NATO.

Slovensko ani Česko zatím neplní dlouhodobý závazek vynakládat na obranu alespoň dvě procenta výkonu ekonomiky, jak to vyplývá ze členství v NATO. Praha i Bratislava dříve slíbily, že zmiňovaného cíle dosáhnou v roce 2024, což je termín, na kterém se alianční země shodly v roce 2014.

Zuzana Čaputová
Slovensko si může na třetí pokus zvolit prezidentku. Z Čaputové je favoritka