„Panu Pellegrinimu jsem již oznámil, že ve složení, které navrhl, vládu nejmenuji. Zároveň jsem mu řekl konkrétní výhrady a požádal jsem ho, aby do pátku navrhl novou sestavu vlády,“ prohlásil slovenský prezident na tiskové konferenci.

Během svého projevu Kiska zdůraznil, že pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je nezbytné klást na vládu vysoké nároky. Kandidátem na ministra vnitra by proto měl být člověk, který zaručí nezávislost vyšetřování případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Protestní akce v Bratislavě
Slovenský ministr vnitra Kaliňák rezignoval

Jozef Ráž mladší dosud působil jako generální tajemník na ministerstvu zdravotnictví. Podle slovenských médií se před sedmi lety zúčastnil oslavy čtyřicátých narozenin Roberta Kaliňáka. „Nepotřebujeme, aby se diskutovalo o tom, kdo s kým byl na motokárách nebo na oslavě narozenin,“ uvedl Kiska. 

Zároveň poděkoval Pellegrinimu za konstruktivní přístup k úkolu, který před ním stojí. "Je to vítaná změna," rýpnul si Kiska do designovaného premiéra Roberta Fica, s nímž měl dlouhodobě napjaté vztahy. 

Postoj slovenského prezidenta ocenil šéf opoziční strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič. „Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku. Po Slovensku bez mafie, která je provázaná s klíčovými představiteli vládních stran. Po Slovensku, v němž budeme rádi žít,“ napsal Matovič v stanovisku, které poskytl redakci SME.sk.

Andrej Kiska
Slovenský prezident Kiska přijal demisi Fica. Novou vládu sestaví Pellegrini

Někdejší místopředseda Ústavního soudu Eduard Bárány, jenž je Ficovým poradcem pro spravedlnost, ale Ficovo rozhodnutí označil za „vědomé porušení ústavy“. Podle něj musí prezident jmenovat vládu ve složení, v jakém ji navrhl Peter Pellegrini pověřený jejím sestavením. „Prezident koná způsobem, který mu nenáleží,“ řekl Bárány SME.

Podle Bárányho zůstává zatím u moci dosavadní slovenská vláda ve složení, ve kterém je mimo jiné i Robert Kaliňák, který svojí demisi vlastně nikdy nepodal. Peter Pellegrini by zároveň měl přinést Kiskovi nový návrh sestavení vlády, slovenská ústava ale nevymezuje žádný termín, do kterého by tak musel učinit.

Opoziční strany Svoboda a Solidarita, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a Jsme rodina dnes parlamentu doručily návrh na konání předčasných voleb dne 8. září 2018. Pro podporu návrhu však nemá opozice ve 150členném parlamentu dostatek hlasů. 

Organizátoři protestů "Postavme sa za slušné Slovensko" na pátek ohlásili novou demonstraci. "Pan Pellegrini předložil problematické nominace, kterým veřejnost po událostech posledních týdnů a zjištěních Jána Kuciaka neveří. Nedokážeme se s nimi ztotožnit," napsali ve společném prohášení Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Jural Šeliga, Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková a Jakub Kratochvíl. 

Slovensko sestavuje novou vládu. Ministrem vnitra bude syn zpěváka Joža Ráže