"Slovensko je parlamentní demokracií a vládě pana Pellegriniho vyjádřila podporu většina poslanců," uvedl Kiska.

Pellegrini, dnes ráno předal prezidentovi Andreji Kiskovi druhý návrh na členy jeho vlády. Hlavní změnou je post ministra vnitra. Kiska totiž odmítl do úřadu jmenovat Jozefa Ráže, syna zpěváka Joža Ráže ze skupiny Elán. 

Podle předsedy slovenského parlamentu Tomáše Kostelníka by mohla nová vláda předstoupit před Národní radu a požádat ji o důvěru už v pátek. Postup je podle něj takový, že se vláda po svém jmenování prezidentem sejde na svém prvním zasedání, kde přijme programové prohlášení. Následně požádá předsedu Národní rady SR o svolání schůze, kde vystoupí s vládním programem a požádá o vyslovení důvěry.

"Předseda Národní rady Andrej Danko (SNS) hodlá dodržet slovo a svolat schůzi parlamentu za účelem vyslovení důvěry vládě hned na druhý den po jejím prvním zasedání. Předběžně se počítá s tím, že to bude v pátek," uvedl podle Sme.sk Kostelník.

Kiska dnes kromě Pellegrini na Bratislavském hradě přijal postupně navrhované ministry. Sešel se s například s kontrovezní kandidátkou na ministryni kultury Ľubicou Laššákovou. Laššáková například v rozhovoru pro Denník N uvedla, že se Slovensko snaží rozbít finančník George Soros. Dnes ale svých slov litovala.

"Byla to nešťastná formulace, možná i pod tlakem událostí, které se aktuálně dějí," prohlásila. 

Uvedla také, že její předchůdce Marek Maďarič byl dobrý ministr.

S Kiskou dnes jednal kandidát na ministra spravedlnosti Gábor Gál. Řeč byla o změnách při policejní inspekci, problémech s exekucemi a o změně volby ústavních soudců.

Gál také uvedl, že odvolání speciálního prokurátora Dušana Kováčika tak, jak požadují lidé na pravidelných schromáždění, není otázkou dní.

"Tlak ulice je na všechno, nejvíce na předčasné volby a ty by nebyly dobrým řešením. Pan Kováčik se vyjádřil na bezpečnostním výboru,  že nenaplní celé své funkční období. Je to na něm. Určitě se budeme bavit i s generálním prokurátorem Jaromírem Čižnárem o tom, jaké jsou problémy. Speciálního prokurátora volí Národní rada," upozornil Gál.

S Kiskou se setkala i budoucí ministryně zdravotnictví, Andrea Kalavská, jejíž tchán byl v Česku dříve souzen za úplatky.

Opozice chce nové volby

Strana SNS chce na příští schůzi parlamentu odvolat Petru Krištúfkovou (hnutí Sme rodina) z výboru pro kontrolu činnosti zpravodajství. Podle SNS není možné, aby v této funkci byla žena, která měla žít ve společné domáctnosti s mafiány, jako byl zavražděný boss Robert Dinič či Peter Havaši, kteří patřili v 90. letech k ústředním postavám bratislavské mafie.

Opozice v čele s hnutím OĽaNO požaduje spustit referendum o předčasných volbách. Jednali o něm se stranami SMK, Sme rodina a Zmenou zdola.

"Nastal čas pro referendum o předčasných volbách. Lidé potřebují mít možnost vyjádřit se. Chceme přesvědčit všechny demokratické strany, že toto je velmi vážná chvíle. Nemůžeme vzdát boj za spravedlnost," prohlásil lídr Igor Matovič a kritizoval nominaci Tomáša Druckera na post ministra vnitra. Rozdíl mezi nimi vidí v tom, že "Drucker je krásnější". Drucker i Kaliňák jsou totiž osobní přátelé Jozefa Brhela, který je jedním ze zakladatelů Smeru a jedním z nejbohatších lidí na Slovensku.

Politickou krizi na Slovensku vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Premiér Robert Fico (Smer) svou demisi nabídl už minulou středu, jako řešení politické krize. Vymínil si ale tři podmínky. Z nich vyplývá jediné - příštího premiéra musí vybrat Ficova strana Smer. S touto podmínkou Kiska souhlasil, i když jej k tomu slovenská ústava nezavazuje.

Tento způsob rezignace však ještě více pobouřil slovenskou veřejnost, která uspořádala novou vlnu protestů.