Předseda parlamentu Andrej Danko musel schůzi krátce po jejím začátku dokonce přerušit. Poslanci z extrémistické strany Naše Slovensko (ĽSNS) totiž zvedali písmena, které dávaly dohromady slovo "zrádce".

Danko Kotlebovce vyzval, aby opustili sál. Strana, která se hlásí k válečnému slovenskému státu, který za druhé světové války táhl s nacistickým Německem, Kisku dlouhodobě kritizuje. Prezident totiž dříve označil jejího šéfa a bývalého předsedu Banskobystrického kraje Mariana Kotlebu za fašistu.

Kiska začal tím, že zmínil vraždu novináře Jána Kuciaka. „Pocítili jsme hlubokou nedůvěru ve státní instituce,“ řekl na úvod. "To, čemu Slovensko čelí, není jen krize důvěry ve spravedlnost a právní stát. Je to krize víry, že politici jsou schopni a ochotni zlepšit podmínky, abychom o zlepšování vztahu ke státu vůbec mohli hovořit," prohlásil.

„V tragických okamžicích je možné se semknout a hledat cestu z krize. Stát nemá být arogantní překážkou, kterou musí překonávat lidé na náměstích. Lidé si tak myslí, že bez tlaku společnosti stát nebude schopný vyšetřit vraždu dvou lidí,“ řekl.

Kiska dále vyzal vedení rezortu vnitra, aby zveřejnilo výsledek vyšetřování. Zároveň zmínil několik rozporů, které se ve vyšetřování objevily.

"Lidé nebudou tolerovat polovičaté kroky a roky čekat na výsledky. Lidé, pro které je smrt symbolem zanedbané spravedlnosti, čekají na signál, že to politici chtějí napravit. Hanbou je ignorovat výzvy, kterým čelíme. Budoucnost neexistuje jen do dalších voleb. Poctivá politika nerozlišuje mezi slovami a činy," řekl slovenský prezident.

Dále mluvil například o nízkých investicích na vědu a výzkum, přičemž v okolních zemích se investuje nejméně dvakrát tolik. Zmínil i stárnutí populace. Slovensko má třetí nejrychleji stárnoucí populaci v EU. "Povězte lidem a jejich dětem, jaký balvan jste jim přivázali k nohám. Jak chceme zlepšit kvalitu života důchodců, když na to nejsou peníze?" ptal se prezident.

Opřel se i do zemědělství a poskytování dotací. "Roky zanedbávání problémů mají své oběti. Jsou jimi podvedení a zbití farmáři. Navzdory půl miliardy eur, která do Slovenska natače z dotací, není Slovensko soběstačné při výrobě potravin.

Důvěra lidí ve stát na Slovensku klesá, podle průzkumu je velmi malá.