„Bez Milana Rastislava Štefánika by Československo jako takové určitě nevzniklo. Jeho podíl na vzniku státu je obrovský. To, že zorganizoval Československé legie, svým způsobem první československou armádu, dalo punc legitimity všem jednáním, které potom následovala,“ zhodnotil Štefánikovu roli Kiska, kterého citoval slovenský deník Sme.

Ačkoli byl Štefánik po vzniku státu opěvován, totalitní režim se později snažil jeho jméno z paměti československého národa vymazat. Podle Kisky jsou ale Štefánikovy myšlenky i nadále živé. „Rád bych parafrázoval jeho slova a řekl, že my všichni, kteří chceme lepší Slovensko – a myslím si, že to platí i pro Čechy –, ale zároveň nejsme ochotni přiložit ruku k dílu, si takovou zemi nezasloužíme,“ poznamenal Kiska.

Slovenský prezident je proto přesvědčený, že právě obyvatelé obou zemí by měli udělat všechno proto, aby ze Slovenska a Česka vytvořili moderní země, na které může být každý občan hrdý.

Danko ocenil přátelské rozdělení ČSR

Předseda parlamentu Andrej Danko podle deníku Sme vyzdvihl přátelské rozdělení Československa v roce 1992. „Způsob, jakým jsme se rozešli v roce 1992, dnes obdivuje celý svět. Naše vzájemná úcta může být příkladem pro ostatní státy. Na svých zahraničních cestách vnímám, jak státy, které neměly takové štěstí jako my, náš rozchod oceňují,“ uvedl u příležitosti slavnostního položení věnců Danko.

I on následně ocenil osobu Milana Rastislava Štefánika. „Je velká škoda, že nás generál Štefánik opustil tak brzy. Naše národy by ho potřebovali zejména v těžkých obdobích, zejména v roce 1938. Myslím si, že pro nás ještě udělal mnohé,“ uzavřel Danko.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také chargé d'affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Pavel Sladký i primátor slovenské metropole Ivo Nesrovnal. Kladení věnců se uskutečnilo před cestou Kisky a Danka na oficiální oslavy vzniku ČSR do Prahy, kam při této příležitosti již v sobotu přijel slovenský premiér Peter Pellegrini.

Slovenský politik a generál francouzské armády Milan Rastislav Štefánik je společně s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa. V letech 1914 až 1918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku a Itálii, po vzniku Československa byl ministrem vojenství. Zahynul 4. května 1919 při letecké nehodě při návratu z Itálie do vlasti.