„Mluvil jsem s premiérem o možných řešeních. Bohužel se ale ukázalo, že naše vnímání a názory na východisko z krize jsou rozdílné,“ prohlásil Kiska během mimořádného vystoupení ve slovenské televizi.

„Vidím dvě možnosti - rozsáhlou rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost a znovu získala důvěru parlamentu, nebo předčasné volby. Ty považuji za nejpřirozenější řešení,“ dodal posléze slovenský prezident.

Kiska se podle vlastních slov hodlá aktivně angažovat v řešení současné situace. V následujících dnech proto bude o budoucnosti vlády jednat s politickými stranami.

Zároveň vyzval obyvatele Slovenska, aby důvěřovali vyšetřovatelům, kteří se vraždou Jána Kuciaka i jeho snoubenky Martiny Kušnírové zabývají.

Na Kiskovo vyjádření zareagoval premiér Robert Fico v živém televizním vystoupení. „Slova pana prezidenta mě šokovala,“ uvedl. „Nebudeme tancovat na hrobě dvou mladých lidí tak, jak to dělá opozice, média a dnes i prezident Slovenské republiky,“ pokračoval slovenský premiér.

Ve svém projevu zmínil i skutečnost, že předčasné volby mohou na Slovensku nastat pouze v případě, že pro ně bude hlasovat minimálně devadesát poslanců Národní rady.

Pro vypsání předčasných voleb se ale následně vyslovila i většina opozičních stran, a to včetně nejsilnější formace Svoboda a Solidarita (SaS).

„Řešení vidíme v předčasných volbách. SaS proto jejich návrh v parlamentu podpoří,“ napsal šéf SaS Richard Sulík na sociálních sítích.

„Rekonstrukce vlády již není v této chvíli alternativou. Společnost potřebuje nový začátek, protože tato vláda již není schopna dobře a spravedlivě spravovat naši zemi,“ myslí si i poslankyně protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.