Podle německých médií byl při únosu vietnamského podnikatele použit slovenský vládní letoun. Pravděpodobný scénář únosu, v němž mohla být zapletena i slovenská policie, zveřejnil koncem minulého týdne Denník N.

Slovensko nepopírá, že Vietnamcům poskytlo vládní speciál. Článek Denníku N ale ministerstvo vnitra odmítlo jako naprostý nesmysl. „Pokud se prokáže, že Vietnamci využili slovenský vládní speciál k únosu svého občana, nemůže to zůstat bez důsledků. To se určitě projeví na zhoršení bilaterálních vztahů s Vietnamem,“ domnívá se Pellegrini.

Za únos Trinha Xuana Thanha (na snímku) padl v Německu trest
Vietnamec unesený z Berlína odletěl slovenským vládním speciálem, tvrdí Německo

Ke kauze únosu vietnamského podnikatele se po pondělní schůzce s premiérem Peterem Pellegrinim, předsedou parlamentu Andrejem Dankem a generálním prokurátorem Jaromírem Čižnárem vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska.

„Tahle podezření jsou stará už několik měsíců, několikrát jsem sám vyzýval, aby se začalo vyšetřovat. Lidé na Slovensku mají právo na to, aby se dozvěděli pravdu od slovenských vyšetřovatelů. Použito bylo slovenské letadlo, čin se stal na Slovensku, podezřelí jsou bývalí představitelé Slovenska. Alibismu a vymlouvání se na německé vyšetřovatele už bylo dost,“ prohlásil Kiska.  

Podle Kisky by ve vyšetřování mělo klíčovou roli sehrát ministerstvo vnitra. „Paní Saková se chová tak, jako by byla pravou rukou bývalého ministra vnitra. Začínám ji proto považovat za překážku poctivého vysvětlování toho, co se stalo,“ zdůraznila hlava slovenského státu. 

Ačkoli Kiska pozbyl důvěry ve schopnosti Sakové zastávat úřad ministryně vnitra, nemůže ji sám odvolat, připomíná slovenský deník SME. Podle slovenské ústavy totiž může ministrovi vyslovit nedůvěru parlament, nebo může jeho odvolání navrhnout premiér. Samotný prezident ale nemá kromě veřejných vyjádření žádnou možnost, jak proti Sakové zasáhnout.

Nová ministryně vnitra Slovenské republiky Denisa Saková
Slovensko má novou ministryni vnitra. Saková byla pravou rukou Kaliňáka