„Pro Fica je to zahanbující porážka," míní AP. Agentura v této souvislosti připomněla, že Fico stojí v čele nejsilnější politické strany Směr-SD. Socialisté v roce 2012 drtivě vyhráli parlamentní volby, takže Fico pod svým vedením mohl sestavit jednobarevný vládní kabinet, což se stalo vůbec poprvé od vzniku nezávislého Slovenska v roce 1993. Důvod nynější Ficovy porážky vidí AP v tom, že Kiska oslovil voliče znechucené korupcí.

„Politicky je Kiska zcela nepopsaný list, nikdy dříve totiž nebyl politicky aktivní a mezi veřejností je znám jen jako podnikatel a zakladatel dobročinné organizace Dobrý anděl. U spousty voličů, kteří jsou znechuceni politikou, zřejmě právě tímto zabodoval," napsala APA. Upozorňuje ale na to, že není možné odhadnout, jak se bude v úřadu prezidenta chovat.

„Neví se, co od Kisky čekat, může být příjemným, ale také špatným překvapením. To je nyní riziko. Je zajícem v pytli," citovala APA politologa Michala Horského.

Kiska oslovil 1,3 milionu lidí

APA si v hodnocení voleb všímá především faktu, že Kiska s přehledem prezidentský duel vyhrál. „Sama porážka nebyla tím extrémním překvapení," uvedla rakouská agentura s tím, že zcela nečekaný byl vysoký rozdíl hlasů. Kiska totiž oslovil 1,3 milionu voličů, což bylo o dobrých 400.000 hlasů více než jeho rival.

„Již po prvním kole 15. března znamenalo premiérovo vítězství faktickou porážku. Získal jen 28 procent hlasů, což bylo o čtyři procentní body více než Kiska," dodala APA. Politologové nicméně očekávali těsný výsledek.

Podle APA se zdá, že Fico těžkou porážku zvládnul, když ještě během sčítání hlasů Kiskovi pogratuloval. Premiér také nadále třímá politickou moc a jeho odchod se neočekává, ačkoli ve slovenských médiích již koluje názor, že výhledy ministerského předsedy a jeho Směru-SD by se měly od základů změnit, neboť od nynějška již jeho politická kariéra bude mít sestupný směr.