Někteří politici podle Klause přenášejí svou nenávist vůči někdejšímu komunistickému režimu na Rusko. „Strávil jsem většinu života v komunistickém Československu za sovětské nadvlády. Ovšem rozlišuji mezi Sovětským svazem a Ruskem. Ti, kteří nejsou s to pochopit rozdíl, se prostě nedívají otevřenýma očima," cituje list Klause.

„Svým americkým a britským přátelům vždy říkám, že i když politický systém v Rusku je jiný než ten v našich zemích a že bychom v takovém systému žili neradi, srovnávat současné Rusko s (bývalým sovětským lídrem) Leonidem Brežněvem je hloupé. Propaganda USA/EU proti Rusku je skutečně směšná a já s ní nemohu souhlasit," zdůraznil Klaus.

Také usoudil, že Evropskou unii již nelze reformovat a že je nutné ji nahradit nějakou „organizací evropských států", která by byla pouhým sdružením volného trhu a neusilovala o politickou integraci. Zmínil přitom svou zkušenost ze sametové revoluce z roku 1989. „Když jsme začali měnit mou zemi, zcela záměrně jsme nepoužívali termín ‚reforma' – používali jsme slovo ‚transformace', protože jsme chtěli systémovou změnu. Podobnou systémovou změnu dnes potřebuje Evropa," tvrdí český politik.

Případné britské referendum o dalším členství Británie v EU s možností ukončení tohoto členství by podle Klause bylo „silným signálem". „Byl jsem velmi rozzloben, dokonce i za komunistické éry, kdy jsem se díval na Británii přes železnou oponu, že se Británie na začátku 70. let rozhodla opustit EFTA (Evropského sdružení volného obchodu) a přidat se k EEC (Evropskému společenství)," citoval Klause britský web.