„Jsem přesvědčen, že rozdělení (Československa) oběma zemím prospělo. Možná více Slovensku než Česku," prohlásil Klaus po setkání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.

Český prezident ocenil, že vztahy mezi státy bývalé federace se po rozpadu Československa zlepšily. „Jsem rád, že se podařilo vytvořit bez ohledu na rozpad našeho společného státu tak dobré, tak přátelské, tak pozitivní vztahy mezi našimi zeměmi. Je to jedna z našich deviz, které máme a které nikdo nezpochybňuje," řekl Klaus.

Rovnocenné vztahy

Podobně se vyjádřil i slovenský prezident. „Jsem přesvědčen, že vztahy by nebyly tak dobré při fungování společného státu, který jsme měli. Nebyly to vždy rovnocenné vztahy. Nyní takové jsou," řekl Gašparovič. Připomněl například čilou obchodní výměnu mezi Slovenskem a Českem. „To všechno souvisí s tím, že jsme se od sebe neodloučili. Právě cesty, které jsme nedokázali vytvořit v době společného státu, jsme dokázali vytvořit nyní. Nezáleží na tom, zda se jmenujeme Česko-Slovensko, nebo zda jsme Česká republika a Slovenská republika, když vztahy fungují a jsou dobré," dodal Gašparovič.

Právě Klaus jako český premiér a jeho tehdejší slovenský protějšek Vladimír Mečiar byli po volbách v roce 1992 hlavními architekty dohody mezi českými a slovenskými politiky, která vedla k rozdělení Československa.

Dosluhující český prezident neočekává, že vztahy mezi Bratislavou a Prahou se změní poté, co ho na Pražském hradě příští týden vystřídá vítěz první české přímé prezidentské volby Miloš Zeman.

Vysoké státní vyznamenání

V reakci na dotaz, zda nelituje, že na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla nedostal na Slovensku na závěr svého prezidentského mandátu vysoké státní vyznamenání, Klaus při tiskové konferenci kritizoval média. „My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl Klaus. Dodal, že on i slovenský prezident jsou přesvědčeni, že pro československé vztahy udělali maximum, „možná více než leckdo jiný, zejména více než ten, který o tom téměř každodenně píše posměšné články".

„Ani jsem neuvažoval, že bychom se měli ocenit," reagoval Gašparovič. Vzápětí ovšem nevyloučil, že se tak nestane. „Co se nestalo, může se ještě stát. Pan prezident (Klaus) je ještě stále prezidentem, já rovněž jsem ještě prezidentem," řekl Gašparovič na tiskové konferenci.