Demilitarizované pásmo, jehož délka dosahuje přibližně 250 kilometrů, rozděluje Korejský poloostrov od roku 1953. Experti odhadují, že během korejské války i v následujících letech byly podél hranice rozmístěny asi dva miliony min. A to zejména proto, aby se předešlo případné infiltraci ze strany nepřítele.

Podle jihokorejského ministerstva obrany byla odminovávací operace zahájena ve Společném bezpečnostním území (Joint Security Area, JSA), jež měří necelou polovinu kilometru čtverečního a nachází se v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Toto území, jehož středem probíhá demarkační linie, je často využíváno k mezikorejským jednáním a jako takové bylo rovněž dějištěm prvních dvou letošních schůzek severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, k nimž došlo v dubnu a květnu.

Jihokorejská vláda zvažuje, že odloží otevření úřadu pro úzký kontakt s KLDR

Na základě dohody obou zemi by měly být během následujících dvaceti dní ze Společného bezpečnostního území odstraněny všechny miny, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany v oficiálním komuniké s tím, že odstraňování min probíhá na obou stranách hranice. Podle agentury AFP ale Severní Korea tuto informaci zatím nepotvrdila.

První společné pátrání po pozůstatcích vojáků

Jak upozornila agentura AP, odstraňování min bylo zahájeno také v demilitarizovaném pásmu nacházejícím se v provincii Kangwondo na východě Jižní Koreje. Obě země chtějí následně na místě pátrat po pozůstatcích vojáků zabitých během korejské války v 50. letech, přičemž podle Soulu by se zde mohly nacházet pozůstatky asi tří stovek jihokorejských a spojeneckých vojáků i blíže neupřesněný počet severokorejských vojáků.

Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války technicky stále ve válečném stavu, protože konflikt skončil pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Vzájemné vztahy se ale výrazně zlepšily poté, co Kim Čong-un pozastavil jaderné a raketové testy a přislíbil denuklearizaci Korejského poloostrova.

Na zářijovém summitu, který byl jejich třetí vzájemnou letošní schůzku, se Kim s Munem mimo jiné dohodli, že podniknou kroky ke snížení vojenského napětí na společné hranici. Mezi ně patří i odstranění strážných stanovišť ze Společného bezpečnostního území, k němuž chtějí obě země přistoupit po dokončení odminovacích prací.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení, máme vážné obavy, tvrdí report pro OSN