KLDR raketový test podle jihokorejské armády uskutečnila v 8:24 místního času (0:24 SEČ) z Pchjongjangu nebo jeho okolí. Raketa podle agentury Reuters dosáhla výšky přes 6000 kilometrů, uletěla vzdálenost 1000 kilometrů a po 73 minutách dopadla do Japonského moře západně od ostrova Hokkaidó.

Agentura AP uvádí, že šlo zřejmě o balistickou střelu Hwasong-18, která na rozdíl od předchozích raket využívá tuhé palivo. To znamená, že je v podstatě kdykoli připravena k odpálení, protože se do ní palivo před použitím nemusí načerpat. AP uvádí, že start je také hůře zjistitelný než u raket na kapalné palivo.

Zdánlivě nemožné se stalo zkušeností. Rodině se podařil útěk z KLDR: 

Střežená hranice mezi KLDR a Jižní Koreou
Rodině se podařil útěk z KLDR: Děti v pytlích na obilí, s sebou meče i jed

Vůdce KLDR Kim Čong-un v minulosti Hwasong-18 nazval nejsilnější zbraní severokorejských jaderných sil.

Japonský premiér Fumio Kišida, podle něhož test ohrožuje mír a stabilitu, uvedl, že nejsou hlášeny žádné škody. Svolal jednání bezpečnostní rady. O vážné provokaci mluví Soul. Podle Washingtonu představuje odpálení rakety ohrožení pro sousedy KLDR a je v rozporu s vícero rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ty Pchjongjangu zakazují jakékoliv podobné testy.

KLDR odpálila raketu i na výročí úmrtí vůdce

Pondělní test přišel jen několik hodin poté, co Pchjongjang v neděli večer na 12. výročí úmrtí svého vůdce Kim Čong-ila odpálil raketu krátkého doletu. Ta uletěla kolem 570 kilometrů, než skončila v moři.

Jak podotýká agentura DPA, některé z raket KLDR jsou schopné nést i atomovou hlavici.

Šéf čínské diplomacie Wang I a náměstek ministerstva zahraničí KLDR Pak Mjong-ho jednali o záležitostech „společného zájmu“, uvedl bez dalších podrobností Peking.

Svědectví ze Severní Koreje naznačuje, že situace v totalitní diktatuře je nejhorší od hladomoru z druhé poloviny 90. let:

Zemědělství v KLDR. Ilustrační snímek
Raději se sami zabili. V Severní Koreji lidé umírají hlady, ze svědectví mrazí

Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters zdůraznilo, že Čína vždy na vztahy se Severní Koreou nahlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy a dalo najevo, že je ochotné posílit dvoustrannou komunikaci a koordinaci a prohloubit spolupráci v řadě oblastí. Spojenectví Číny a KLDR vychází ze smlouvy z roku 1961, podle které mají obě země podniknout všechna potřebná opatření, včetně vojenské pomoci, v případě, že partner čelí útoku nebo pokusu o něj ze strany třetí země.

Severokorejský diplomat podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Pchjongjang bude pokračovat v posilování mnohostranné spolupráce a Pekingem s „cílem zajistit jejich společné zájmy“ a „udržet mír a stabilitu“.

Čína a KLDR si příští rok připomenou 75. výročí navázání diplomatických vztahů, připomíná Reuters.