Podle náměstka severokorejského ministra zahraničí Han Song-rjola bude země provádět další raketové testy na týdenní, měsíční a roční bázi. Zároveň také opětovně zopakoval, že v případě amerického vojenského zásahu na jejich zemi dojde k totální válce.

Severní Korea se pokusila v neděli opětovně odpálit u svého východního pobřeží další raketu, pokus však zcela nevyšel. Raketa téměř okamžitě vybuchla. Upozornila na to bez dalších podrobných informací jihokorejská armáda. Kromě toho to však potvrdil i mluvčí americké armády.

Raketa byla vystřelena z přístavu Sinpcho. "Naše vláda tuto vážnou hrozbu pro Korejský poloostrov a pro celé mezinárodní společenství odsuzuje," uvedlo dnes v reakci jihokorejské ministerstvo zahraničí.

KLDR tento pokus, letos již pátý, učinila jen den poté, co se v hlavním městě Pchjongjangu konala vojenská přehlídka u příležitosti oslav 105. výročí narození Kim Ir-Sena. Při prohlídce přitom země představila nejen balistické střely odpalované z ponorek s dosahem více než 1000 kilometrů, ale i nové rakety dlouhého doletu.

KLDR pohrozila, že USA zpustoší

Právě jaderné testy stojí za konfliktem. Spojené státy jsou připravené podniknout preventivní útok, pokud získají důkazy o přípravách v pořadí šestého jaderného testu KLDR. Proto nechal prezident Trump vyslat k Severokorejskému poloostrovu letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou několika dalšími vojenskými plavidly.

Zdroj: Youtube

Prezident USA Donald Trump dal podle viceprezidenta Mike Pence jasně najevo, že trpělivost Spojených států a našich spojenců v této oblasti vypršela a že chtějí vidět změnu. "Chceme, aby Severní Korea upustila od svého bezohledného vývoje jaderných zbraní, a také jejich neustálé používání a testování balistických raket je nepřijatelné," uvedl Pence.

KLDR tyto vojenské manévry odsoudila a pohrozila, že v případě útoku Spojené státy zpustoší, uvedla agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.

Do celé věci se zapojil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten uvedl, že odmítá jaderné a raketové akce Pchjongjangu, které porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Zároveň však dodal, že podle něj není možné stejným způsobem porušovat mezinárodní právo a nerespektovat Chartu OSN.

"Proto velmi doufám, že nedojde k jednostranným akcím podobným těm, které jsme nedávno viděli v Sýrii," uvedl Lavrov.