V Jižní Koreji se dnes rozeběhlo každoroční korejsko-americké cvičení, trvat bude do pátku. Jak ale poznamenává agentura AP, jde s přehledem o nejmasivnější demonstraci vojenské síly vůči diktátorskému režimu.

Do manévrů se zapojí zejména příslušníci amerického námořnictva, dohromady se počítá s nasazením 12 tisíc členů ozbrojených sil USA. Významnou složkou, jak poznamenává agentura Reuters, bude více než 230 letounů americké provenience včetně půltuctu stíhaček F-22 Raptor, které jsou téměř nezachytitelné radarem.

Připoměňmne, že zostřené pojetí manévrů je odpovědí na poslední severokorejský test balistické rakety, došlo k němu minulou středu. Raketa dosáhla výšky 4500 kilometrů a dopadla do Japonského moře asi 960 kilometrů od místa odpalu. KLDR tím dala jasně najevo, že může zasáhnout většinu území USA.

Letoun F-22 Raptor v akci: 

Deštník před Kim Čong-unem

V souvislosti s eskalací severokorejského nebezpečí hledá Americké ministerstvo obrany hledá na západním pobřeží USA místo, kde by mohlo rozmístit systém protiraketové obrany. Protiletadlový raketový komplet (THAAD), který slouží k ochraně před raketami krátkého a středního doletu, by Spojené státy dokázal částečně ochránit i před mezikontinentálními raketami vystřelenými z KLDR.

Systém, který zde americká armáda plánuje rozmístit, je velmi podobnýmu tomu, jaký Američané rozmístili na území Jižní Koreje. Agentuře Reuters tuto informaci potvrdili dva američtí senátoři.

Pravděpodobnost, že by KLDR byla schopna se svými jadernými hlavicemi území USA zasáhnout, se zvyšuje, píše Reuters. Ve středu podle jihokorejských zdrojů Severní Korea otestovala nový typ mezikontinentálních balistických raket (ICBM), které mají dolet přes 13 tisíc kilometrů, což znamená, že by dokázaly americký kontinent zasáhnout.

Z Pchjongjangu do Washingtonu je to přímou čarou 11 tisíc kilometrů. Z Pchjongjangu do Prahy osm tisíc kilometrů.

Podle kongresmana Mike Rogerse z výboru pro obranu, náklady na rozmístění obranného systému na západním pobřeží nebyly v plánu. „Je to záležitost lokace ale i životního prostředí, jaké místo vyberou,“ řekl.

Jeho kolega, admirál Jon Hill‎ k tomu dodal, že „agentura protiraketové obrany zatím nedostala žádný povel k rozmístění THAAD“.

Rogers společně s kongresmanem Adamem Smithem potvrdili, že vláda zvažuje instalaci THAAD na západním pobřeží.

Americká armáda má tyto systémy rozmístěné na území Jižní Koreje, nedalekém ostrově Guam v Pacifiku a v Texasu na základně Fort Bliss.