O možné likvidaci střelnice Sohe začala americká média spekulovat minulý týden, kdy Donald Trump prohlásil, že se KLDR zavázala zlikvidovat jedno ze svých raktových odpališť. Jméno zařízení ale neuvedl.

„Kim Čong-un nám sdělil, že ke zničení střelnice Sohe dojde v dohledné budoucnosti,“ řekl ve středu agentuře Reuters vysoce postavený americký činitel, který nechtěl být jmenován.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Lidská práva lze kvůli jadernému odzbrojení KLDR upozadit, naznačil Trump

Podle agentury Reuters se jedná o nejkonkrétnější opatření, jež vzešlo z nedávného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. KLDR ale tento Kimův závazek zatím oficiálně nepotvrdila.

Střelnice Sohe byla pravděpodobně otevřena v roce 2008. V jejím areálu, který je vybaven nejen podpůrnou věží pro obsluhu balistických raket, ale i výzkumnými zařízeními pro raketový vývoj, se v minulosti uskutečnilo několik testů.

Podle analytiků byla střelnice využívána především pro testování motorů Pektusan, které některé využívají rakety dlouhého doletu. Mezi nimi i Hwasong-15.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Schůzka s Kimem odvrátila jadernou katastrofu, napsal Trump

Již v dubnu severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil zmrazení jaderných a raketových zkoušek, připomíná agentura Reuters. Následně KLDR za přítomnosti zahraničních novinářů přistoupila k operaci, při níž údajně zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje-ri.

Někteří experti ale označili zničení testovací jaderné střelnice za prázdné gesto. Utvrzovala je v tom i nedávná zjištění čínských vědců. Podle nich se část podzemního polygonu po posledním jaderném testu zhroutila a středisko se tak zřejmě stalo pro další testy nepoužitelné.

Kim Čong-un na vojenské přehlídce, ilustrační foto
Přestaňte romantizovat Kima. Je to diktátor, volají severokorejští umělci