Při letošní červnové schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho severokorejského protějšku Kim Čong-una se obě strany zavázaly spolupracovat na úplně denuklearizaci Korejského poloostrova.

Od té doby však podle hodnocení Reuters bylo učiněno jen málo konkrétních kroků zaměřených na úplné a nezvratné zrušení severokorejského jaderného programu, k němuž vyzval Washington.

Díly lehkovodního reaktoru

Zdá se, že do Jongbjonu, který představuje hlavní jaderné zařízení Severní Koreje a kde byl zřejmě vyráběn štěpný materiál pro severokorejské bomby, byly přivezeny díly lehkovodního reaktoru, který se zde staví, uvedl šéf MAAE Jukija Amano.

"Kolem lehkovodního reaktoru agentura zaznamenala aktivity spojené se sestavováním jeho dílů," řekl Amano radě guvernérů, vrcholnému orgánu MAAE, v prohlášení o činnosti agentury od srpna.

MAAE nemá přístup do Severní Koreje od roku 2009 a situaci v této zemi monitoruje zejména prostřednictvím satelitních snímků. Svá pozorování tudíž nemůže ověřit na místě.

Pokračuje v práci

Severní Korea podle MAAE také zřejmě pokračuje na pracích na řece Kurjong, kterou loni přehradila, aby mohla zvýšit dodávky vody pro chlazení plánovaného lehkovodního či stávajícího experimentálního reaktoru o kapacitě pět megawattů.

"Další aktivity byly zpozorovány poblíž řeky Kurjong. Mohly by se týkat budování chladícího zařízení na pětimegawattovém a lehkovodním reaktoru," řekl Amano. Dodal, že pokusný reaktor byl pravděpodobně po dobu neupřesněných aktivit vypnutý.

MAAE kromě výroční zprávy o dění v Severní Koreji obvykle situaci v této zemi nekomentuje. Amanův komentář měl tedy zřejmě upozornit na to, že KLDR je v Jongbjonu aktivní i nadále, poznamenala agentura Reuters.