Při letošní červnové schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho severokorejského protějšku Kim Čong-una se obě strany zavázaly spolupracovat na úplně denuklearizaci Korejského poloostrova.

Kim Čong Un
Jasný vzkaz Spojeným státům? Severní Korea otestovala novou zbraň

Od té doby však podle hodnocení Reuters bylo učiněno jen málo konkrétních kroků zaměřených na úplné a nezvratné zrušení severokorejského jaderného programu, k němuž vyzval Washington.

Díly lehkovodního reaktoru

Zdá se, že do Jongbjonu, který představuje hlavní jaderné zařízení Severní Koreje a kde byl zřejmě vyráběn štěpný materiál pro severokorejské bomby, byly přivezeny díly lehkovodního reaktoru, který se zde staví, uvedl šéf MAAE Jukija Amano.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Tajné jaderné laboratoře. Na území KLDR se nachází 13 výzkumných center

"Kolem lehkovodního reaktoru agentura zaznamenala aktivity spojené se sestavováním jeho dílů," řekl Amano radě guvernérů, vrcholnému orgánu MAAE, v prohlášení o činnosti agentury od srpna.

MAAE nemá přístup do Severní Koreje od roku 2009 a situaci v této zemi monitoruje zejména prostřednictvím satelitních snímků. Svá pozorování tudíž nemůže ověřit na místě.

Pokračuje v práci

Severní Korea podle MAAE také zřejmě pokračuje na pracích na řece Kurjong, kterou loni přehradila, aby mohla zvýšit dodávky vody pro chlazení plánovaného lehkovodního či stávajícího experimentálního reaktoru o kapacitě pět megawattů.

Mike Pompeo a Ri Jong-ho, tedy ministr zahraničí USA a jeho protějšek z KLDR.
KLDR zrušila jednání s americkým ministrem zahraničí. Schůzka s Trumpem platí

"Další aktivity byly zpozorovány poblíž řeky Kurjong. Mohly by se týkat budování chladícího zařízení na pětimegawattovém a lehkovodním reaktoru," řekl Amano. Dodal, že pokusný reaktor byl pravděpodobně po dobu neupřesněných aktivit vypnutý.

MAAE kromě výroční zprávy o dění v Severní Koreji obvykle situaci v této zemi nekomentuje. Amanův komentář měl tedy zřejmě upozornit na to, že KLDR je v Jongbjonu aktivní i nadále, poznamenala agentura Reuters.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Kim poprvé vstoupí na půdu Jižní Koreje. Chystá se do Soulu