Jižní Korea bleskově zareagovala a jen pár minut poté vyslala své dvě rakety, které taktéž dopadly do moře. Informovala o tom jihokorejská agentura Yonhap. Kvůli severokorejskému testu dnes mimořádně zasedne také Rada bezpečnosti OSN. 

Podle jihokorejské protivzdušné obrany odpálila KLDR raketu z pchjongjangské čtvrti Sunan. Ta dosáhla odhadované výšky 770 kilometrů nad zemí a uletěla celkem 3700 kilometrů, poté spadla do Tichého oceánu asi dva tisíce kilometrů od japonského ostrova Hokkaidó. 

První výstražné zprávy o balistické střele se podle agentury Reuters objevily v některých částech severního Japonska kolem sedmé hodiny ranní místního času (22. hodiny středoevropského času).

Vláda také obyvatele vyzvala, aby se ukryli. Podle agentury Reuters však odpálení střely jejich den nijak nenarušilo. Na severu Japonska se však zastavilo několik vlaků. Jedná se o druhé odpálení jaderné střely v rozmezí pár týdnů.

Japonsko také narychlo svolalo Bezpečnostní radu. Japonská vláda poté prohlásila, že nemá informace o tom, že by nějaká část rakety dopadla na jejich území. Po konzultaci se Spojenými státy a Jižní Koreou prý však na severokorejský útok "náležitě odpoví." Informovala agentura Reuters.

Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že jeho země "nebude nikdy tolerovat" takovou "nebezpečnou provokativní akci". A varoval, že "Pokud bude Severní Korea pokračovat tímto způsobem, nemá žádnou jasnou budoucnost," uvedl ve svém prohlášení. 

Jihokorejský prezident Mun Če-in tento názor zopakoval a dodal, že dialog se severní Koreou je v tomto okamžiku nemožný. Také svolal schůzi Národní bezpečnostní rady a nařídil úředníkům zanalyzovat další hrozby a připravit se na ně. Dalšími hrozbami měl na mysli například elektromagnetické záření a biochemické útoky, uvedl mluvčí.

Jihokorejská agentura Yonhap poté vydala informaci, že jen pár minut po severokorejském testu vyslala Jižní Korea dvě balistické střely, které dopadly do moře. Zástupce ministra obrany podle agentury následně poukázal na to, že reakce jihu přišla už v době, kdy byla severokorejská raketa stále ve vzduchu.

Zdůraznil, že armáda byla schopna takto rychle zareagovat proto, že odhalila tajné zprávy Pchjongjangu, který se na test rakety připravoval předem. Informace pak byly okamžitě hlášeny prezidentovi Mun Če-inovi, jenž bleskově nařídil odpálení dvou raket.

Ty armáda vystřelila z blíže neurčeného místa na východě u hranic se Severní Koreou. Jedna z raket podle informací jihokorejské agentury "přesně zasáhla" simulovaný cíl ve východním moři asi 250 kilometrů daleko. To na tiskové konferenci potvrdil i jihokorejský náčelník generálního štábu. Druhá raketa však podle něj spadla do vody "v počáteční fázi".

Ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval k "novým opatřením" vůči Severní Koreji a uvedl, že "pokračující provokace pouze prohlubují diplomatickou a ekonomickou izolaci Severní Koreje".

Rada bezpečnosti kvůli poslednímu vývoji událostí svolala mimořádnou schůzi a zasedne dnes ve 21 hodin.

Pchjongjang vypálil balistickou raketu ze Sunanu už 29. srpna. I tehdy střela přeletěla ostrov Hokkaidó a dopadla do vod Tichého oceánu. Následně KLDR provedla 3. září test vodíkové pumy, který vyvolal rekordní umělé zemětřesení. Na to reagovala Bezpečnostní rada OSN a přijala další sankce, které postihnou export textilu ze země či import ropy. Hlasování bylo jednomyslné, na opatřeních se shodl i Peking nebo Moskva.