Společné cvičení japonského válečného loďstva a americké letadlové lodi slouží k demonstraci námořních sil, která má sloužit jako varování severokorejskému režimu, hrozícímu dalšími jadernými a raketovými testy. Uvedla to agentura Reuters.

Cvičení, jehož se účastní tři japonské válečné lodi, konkrétně dva torpédoborce a jedna ze dvou největších japonských vrtulníkových výsadkových lodí, potrvá až do 28. září. 

Ronald Reagan se plaví v oblasti Korejského poloostrova už od května. S výtlakem 100 tisíc tun patří do třídy Nimitz, která tvoří páteř námořní vojenské moci Spojených států. S japonskými plavidly cvičí od 11. září ve vodách na jih a západ od Japonska, uvedla agentura Reuters s odvoláním na japonské námořní síly.

Spojené státy zahájily se svými spojenci v regionu sérii vojenských cvičení (včetně cvičného nasazení bombardovacích a stíhacích letadel) v reakci na severokorejský jaderný program, jehož součástí se stal v uplynulých týdnech i test vodíkové pumy a dva odpaly balistických střel, které proletěly přes celé Japonsko. 

Poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil tento týden Severní Koree "úplným zničením", pokud by zaútočila na USA nebo jejich spojence, KLDR včera pohrozila, že může vyzkoušet výbuch vodíkové pumy v Tichomoří.