V jedné z nejpodrobnějších zpráv, jaká od červnového summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru vyšla, zaznamenala zmíněná agentura činnost související s obohacováním uranu a nespecifikovanou výstavbou v hlavních jaderných centrech země.

Nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una byl v Malajsii zavražděn.
Vražda Kimova bratra: Atentátnice se budou zodpovídat před soudem

„Pokračování i další rozvoj nukleárního programu KLDR jsou příčinou vážných obav,“ píše se mimo jiné v reportu. Jak uvádí britský The Guardian, experti již dříve varovali, že pakliže nebude na světě oficiální smlouva, Severokorejci ve zbrojení neustanou.

Pomocný nadřízený v Centru americké bezpečnosti, Dujeon Kim, potvrdil, že v Singapuru se v červnu žádný oficiální souhlas nepronesl. „Mezi Washingtonem a Pchjongjangem neexistuje konkrétní oficiální dohoda, KLDR proto nepohání nic, co by ji přimělo ke změně přístupu,“ vysvětlil.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Velký pokrok, Kim mi poslal velmi milý dopis, tweetoval Trump

Stejný muž dodal, že jednání se Severokorejci budou vždy velice dlouhá. „A také nerovná a překrucovaná. KLDR má důvtipné vyjednavače. Zatímco budou vytahovat jeden ústupek za druhým, si chtějí udržet svůj jaderný program co nejdéle,“ cituje Dujeona zmíněný britský deník.

Pompeo chystá návštěvu

Celá věc je o to choulostivější, že se ministr zahraničí USA Mike Pompeo chystá již brzy na další návštěvu asijské velmoci. Znovu chce vyjednávat o nukleárním problému – Severní Korea by na základě naléhání mohla podle Guardianu postupem času vydat seznam, v němž všechen svůj jaderný arzenál přizná.

Šťastní členové vybraných jihokorejských rodin se setkali poprvé od Korejské války.
Jsme tak šťastní, tvrdí Jihokorejci. V KLDR se po letech setkali s příbuznými

To, že Korea hodlá onen list odevzdat do rukou Spojených států, potvrdil Britům nejmenovaný, ale údajně dobře informovaný zdroj. Vůdce země, Kim Čong-un, by prý navíc měl schůzku s americkým ministrem absolvovat osobně.

Dujeon nicméně tvrdí, že "jaderný inventář" bude vždy "nedokonalý". „Severní Korea nikdy kompletní seznam neposkytne, chce mít totiž trumfy v rukou,“ obává se.

Podle médií požaduje Pchjongjang jako protislužbu formální prohlášení o konci Korejské války, jež skončila spíše příměřím, nikoli mírovou smlouvou. The Guardian dodává, že právě toto je hlavní překážka, kvůli které jednání o denuklearizaci KLDR stagnují.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení a prodává zbraně, hlásí OSN