V jedné z nejpodrobnějších zpráv, jaká od červnového summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru vyšla, zaznamenala zmíněná agentura činnost související s obohacováním uranu a nespecifikovanou výstavbou v hlavních jaderných centrech země.

„Pokračování i další rozvoj nukleárního programu KLDR jsou příčinou vážných obav,“ píše se mimo jiné v reportu. Jak uvádí britský The Guardian, experti již dříve varovali, že pakliže nebude na světě oficiální smlouva, Severokorejci ve zbrojení neustanou.

Pomocný nadřízený v Centru americké bezpečnosti, Dujeon Kim, potvrdil, že v Singapuru se v červnu žádný oficiální souhlas nepronesl. „Mezi Washingtonem a Pchjongjangem neexistuje konkrétní oficiální dohoda, KLDR proto nepohání nic, co by ji přimělo ke změně přístupu,“ vysvětlil.

Stejný muž dodal, že jednání se Severokorejci budou vždy velice dlouhá. „A také nerovná a překrucovaná. KLDR má důvtipné vyjednavače. Zatímco budou vytahovat jeden ústupek za druhým, si chtějí udržet svůj jaderný program co nejdéle,“ cituje Dujeona zmíněný britský deník.

Pompeo chystá návštěvu

Celá věc je o to choulostivější, že se ministr zahraničí USA Mike Pompeo chystá již brzy na další návštěvu asijské velmoci. Znovu chce vyjednávat o nukleárním problému – Severní Korea by na základě naléhání mohla podle Guardianu postupem času vydat seznam, v němž všechen svůj jaderný arzenál přizná.

To, že Korea hodlá onen list odevzdat do rukou Spojených států, potvrdil Britům nejmenovaný, ale údajně dobře informovaný zdroj. Vůdce země, Kim Čong-un, by prý navíc měl schůzku s americkým ministrem absolvovat osobně.

Dujeon nicméně tvrdí, že "jaderný inventář" bude vždy "nedokonalý". „Severní Korea nikdy kompletní seznam neposkytne, chce mít totiž trumfy v rukou,“ obává se.

Podle médií požaduje Pchjongjang jako protislužbu formální prohlášení o konci Korejské války, jež skončila spíše příměřím, nikoli mírovou smlouvou. The Guardian dodává, že právě toto je hlavní překážka, kvůli které jednání o denuklearizaci KLDR stagnují.