Dvaašedesátiletý americký misionář Kim Tong-čchol, devětapadesátiletý vysokoškolský profesor Kim Sang-tuk, známý také pod jménem Tony Kim a pětapadesátiletý podnikatel Kim Hak-song byli tento týden přesunuti do hotelu na okraji Pchjongjangu. Kde podle aktivistů dostávají zdravotní péči a ideologickou výchovu.

Jihokorejští představitelé oznámili, že jejich vydání bylo vyjednáno během posledních dvou měsíců a je "na spadnutí". Trojice Američanů korejského původu byla uvězněna v letech 2016 a 2017 poté, co byli obviněni ze špionáže nebo nepřátelských činů.

Sám americký prezident Donald Trump brzké propuštění vězněných krajanů naznačil dnes v noci na Twitteru. „Jak všichni víte, minulá administrativa dlouho žádala o propuštění tří rukojmí ze severokorejského pracovního tábora, ale marně. Zůstaňte naladěni,“ napsal.


Americká vláda se snaží, aby k propuštění zadržovaných Američanů došlo ještě před plánovaným summitem. „Pokud Severní Korea propustí zadržené Američany před severokorejsko-americkým summitem, bude to příležitost prokázat jejich autenticitu,“ řekl v neděli televizi Fox News John Bolton, nový Trumpův poradce pro národní bezpečnost.

Experti na Severní Koreu uvedli, že Pchjongjang věnuje zvláštní pozornost zdravotnímu stavu všech tří vězňů, aby se ujistilo, že se nebude opakovat případ Otto Warmbiera. Americký student byl v roce 2016 uvězněn v Severní Koreji poté, co si v hotelu vzal propagandistický plakát. Zemřel šest dní poté, co byl loni v červnu propuštěn a odeslán do Spojených států, aniž by se probral kómatu.